Galerii
"Eesti päris oma Guggenheim" Postimees 14.04.2005On üldiselt teada, et paljudel rikkuritel on päris head kunstikogud ja et viimased kunstioksjonid on läinud ülihästi. See on märk, et kui varakapitalismi tingimustes kapitali akumuleerumisest ja investeerimisest raha üle jääb, st on olemas kõik, mis heaks eluks vajalik, hakatakse mõtlema ka kunsti peale.
Stiilne funk Perekond Guido ja Signe Sammelselg pole leidnud oma kodu mitte kusagil lollidemaal, vaid omandanud stiilse sõjaeelse funktsionalismistiilis villa. Ja kuidas sa saaksid siis kaunistada oma kodu mingi navitrollanduse või kangrondusega. Sammelselgade kodu ehivad Köleri ja Konrad Mäe maalid. Tean sellest rääkida, kuna Guido oli minu klassivend praeguses Nõmme gümnaasiumis. Mata kontra ajal puksisime teineteiselt maha ülesandeid – ilmselt seepärast, et kolmemehed hoidsid kokku. Kuid mitte see pole oluline. Galerii Vaal väljapanek on oluline selle poolest, et näitusel pole mitte Köleri- ja Pallase-aegsed tööd, vaid kunst sünniaastaga 1965 ja hiljem. On mõistagi loogiline, et vaba rahaga hakkasid eesti edukad esmalt omandama vanemat eesti kunsti klassikat. Aga kiiduväärt on, et aastatega on jõutud Elmar Kitse, Olav Marani, Ilmar Malini ja teiste 60ndate juhtfiguurideni. Guido Sammelselg on teinud veelgi radikaalsema sammu ja eksponeerib juba kõige uuemat kunsti. Ma ei räägi siin Sarapuust, Toltsist, Vintidest või Toomikust, vaid kunstnikest, kelle nime pole mina kriitikuna isegi kuulnud. Ma ei usu, et Guido oma nõuandjatega loodab sellele, et kunsti hinnad tõusevad, ja riskib investeerida tulevasse kuulsusesse. Pigem on see metseenlus. Kunstnikele on see tänuväärt tegevus, sest veneaegsed kindlustatud kunstifondi ja ministeeriumi ostud on kokku kuivanud.
Veel üks Manitski Üks metseen võiks tõesti eeskuju võtta Rockenfelleritest ja Guggenheimidest, kes olid Ameerikas tulisemad moodsa kunsti toetajad kui riiklikud muuseumid. Ehk on Sammelselgadel eeskujuks Jaan Manitski, kes on rajanud Viinistus oma püsiekspositsiooni, kus leidub samuti palju uuemat loomingut. Igal juhul on vahva, et ei hoita oma kogu mitte ainult kodus seina peal või keldrisse ladustatult, vaid näidatakse ka rahvale. Usun, et kunagi tuleb aeg, kus kõrvuti KuMuga on meil veel Sammelselja, Tammjärve, Kofkini, miks mitte ka Miliuse, Lepa või veel kellegi muuseumid.
Uus näitus Eesti uuem kunst Signe ja Guido Sammelselja erakogust Galeriis Vaal alates 11. aprillist
Ants Juske
Artikkel
|