Galerii

"Tudengid maalivad Johann Köleri moodi" Sakala 16.07.2005

Eesti Kunstiakadeemia teise kursuse tudeng Liina Reismaa maalib Lubjassaare sauna juures kunstnik Johann Köleri ema portreed.
Neiu proovib teha pilti sama käekirjaga, millega maalis oma ema 145 aastat tagasi kunstnik ise. Selleks on Liina Reismaal ees kaks eaka naise portree reproduktsiooni. Üks neist on tumedates toonides ovaalne, nagu see algupäraselt oli, teine on aga detail kunstniku pildi reproduktsioonist, kusjuures selle autor on punast värvi kasutades loonud Köleri tööst oma kujutelma.
Pealtnäha on Liina Reismaa kunstniku ema portree lõpetanud, kuid ta lisab paletilt natuke pruuni värvi, tsipake kollast ja veel pruuni. Originaalmaale metsa ei tooda, seepärast puudub võrdlemise võimalus.

Kunstnikutee valitakse varakult
Tallinna Kunstiakadeemias teise kursuse lõpetanud neiu valis oma sõnul elukutse üheksanda klassi lõpetamise järel. Enne seda oli ta lihtsalt meelsasti pliiatsit ja pintslit peos hoidnud. Tallinna Kunstigümnaasiumi lõpetamise järel astus ta kunstiakadeemia maaliosakonda.
Liina Reismaa on rahul, et kolmest võimalusest sai ta maalilaagris ülesandeks just kunstniku ema portree jäljendamise. Kui läheb väga hästi, valitakse tema töö galeriisse Vaal, kui hästi, hakkab see täiendama Lubjassaare piltide kollektsiooni. Kolmandal juhul saab neiu pildi endale.
Reismaa kursusekaaslane Katariina Tomson loob kunstniku autoportreed. Johann Köler tegi selle endast siis, kui ta oli kolmekümnene ja lõpetanud Peterburis kunstiakadeemia.
Tomson valis kunstitegemise tee üsna varakult: enne akadeemiasse astumist käis ta Tallinnas Juhkentali gümnaasiumis, mis on kunstikallakuga kool.
Üks laagrilistest, Anne Even, on tulnud aga Eestisse kunsti õppima Lõuna-Prantsusmaalt Montpellier’st.
«Eesti on nii põnev!» lausus üliõpilane. Ta kasutas suurima naudinguga võimalust teha tööd metsade vahel Lubjassaares. Veel suurema rõõmuga astub ta bussi, mis viib laagrilised koos joonistamistarvetega Soomaa sohu. Prantsusmaal ju midagi sellist ei näe.

Klassikalist maalimist ei maksa unustada
«Klassikalise maalimise õpetus on järjepidevust kaotamas,» ütles galerii Vaal juhatuse liige Aimar Jugaste, põhjendades seda, miks galerii kolmandat aastat selle tehnika viljelemiseks laagri korraldas. «Kunstimuuseumi restaureerimisosakonna juhataja Alar Nurkse on mees, kes seda õpetada oskab.»
Johann Köleri töid ja tema eluga seotud Lubjassaaret peab Jugaste parimaks klassikalise maalimistehnika õppimise kohaks ja talu perenaist Linda Köhlerit nende kursuste heaks haldjaks.
Kunstniku kodukohas tegid nädala jagu päevi tööd seitse noort inimest Eesti Kunstiakadeemiast ja üks Tartu Ülikoolist.

Arvamus
Alar Nurkse,
maalilaagri juhendaja

Johann Köler on üks paremaid nende hulgast, kes realistlikku maalimist on vallanud. Teda jäljendades saab kõige paremini klassikalist maalimist õppida.

Helgi Kaldma

Artikkel