Galerii

"Urmo Raus näitab Lõuna-Eesti maastikke" Sakala 6.08.2005

2. augustil avas Viljandist pärit kunstnik Urmo Raus Tallinna galeriis Vaal näituse «Lõuna-Eesti anatoomia», milles ta heidab uue pilgu Lõuna-Eesti maastikele.
Näituse avamisel ütles kunstnik, et Eesti poliitiline eliit on pärit Viljandimaalt. Küsimusele, kuidas seda ütlust mõista, vastas Urmo Raus, et ta peab silmas Eesti ärkamisaega.
«Tollal aitas linakasvatus mulkidel rikastuda ja see omakorda võimaldas kasvatada vaimujõudu,» selgitas ta. «Ma näen Viljandimaa rikkal kultuuril otsest seost selle piirkonna viljaka loodusega.»
Vastne näitus tegelebki kunstniku sõnul Lõuna-Eesti loodusega.

Loodus vaimustas Urmo Rausi
«Olen üritanud seda ka varem maalida, kuid alles nüüd jõudsin enda arvates asja olemuseni,» rääkis Raus. «Konrad Mägi väärtustas lina, tema Lõuna-Eesti vaated on tehtud maalähedasele lõuendile. Ka mina pole oma loomingus lõuendist loobunud. Selline järjepidevus on mulle oluline.»
Galerii Vaal projektijuht Ellu Maar on Urmo Rausi vastavatud näitust tutvustades selgitanud, et 1991. aastal Rõuges maalipraktikal viibides sattus Raus loodusest vaimustusse ning rändas maastikud maalimise asemel hoopis risti-põiki läbi.
«Selle asemel et süveneda ühte metsatukka, püüdis kunstnik hoomata kogu paiga olemust. Me ei tea, kas tal see tookord õnnestus,» rääkis Maar. «Praeguseks on Urmo Raus käinud paljudel teistel maastikel ning heidab Lõuna-Eestile uue pilgu.»
Projektijuhi hinnangul on Urmo Rausile iseloomulik otsida seda, mis jääb asjade taha. «Tema abstraktsed tööd, milles mängivad otsiv joon ja askeetlik värv, pürgivad suure üldistusastme poole. Olles loobunud paljudest reeglitest, kuid jäänud truuks lõuendile, on kunstnik toonud selle passiivse infokandja staatusest aktiivse tegutseja rolli. Tema rebitud ja käristatud lõuendid on selles mängus võrdväärsed osalised.»

Linataim galeriis
Kunstnik on galeriisaali toonud linataime, tuletades vaatajale meelde lõuendi algupära.
«Minnes asjade algupära juurde, püüdes näha näiva taha, ilmuvad Lõuna-Eesti maastikudki lõuendile selle pahupoolelt. Meie näeme tulemust, mitte tööprotsessi,» selgitas Ellu Maar.
Urmo Raus on jõudnud ringiga tagasi sinna, kust tema kunstnikutee alguse sai. Maastikud, millest kunstnik oli kunagi nii lummatud, et ta neid maalida ei suutnud, näitavad nüüd, mis on tolle metsa taga.

Urmo Rausi näitus galeriis Vaal on avatud 16. augustini.

Eve Rohtla

Artikkel