Galerii

"Kapist välja toodud portreenäitus Vaal galeriis" Äripäev 4.08.2006

Igaüks, kes praegu Vaal Galerii uksest sisse astub, võib kunstnike portreid vaadates kogeda nende lummavat võlu.
Tegemist on Haapsalu linnagaleriist alguse saanud Vaala suveprojektiga, mis toob vaataja ette autoportreed ja teist kunstnikku kujutavad portreed 1940-60ndatest aastatest, kokku ligi 60 tööd 30 autorilt.
Väljapanek on koostatud autori- ja erakogude põhjal Eestist ja Rootsist ning esitleb nii tuntud teoseid kui ka neid, mis pole jõudnud näitustele ega kataloogidesse, millest suur osa on sõna otseses mõttes kapi tagant välja toodud. Ekspositsioon jutustab meile erinevaid lugusid kunstnike elust, paljud tööd on isikliku alatooniga, tutvustab kunstiteadlane Eha Komissarov.
Autoportreedes näeme kunstnikke endale silma vaatamas, väljendamas ja otsimas oma mina või läbi elamas loomevaevu. Teisi kunstnikke kujutavad tööd toovad vaataja ette sõlmpunkte kunstnikest sõpradest, keda seob dialoog nii isiklikus elus kui loomingus. Siin on Eesti kultuurilugu, mida tuleb jäädvustada, nendib ta.
Huvitav on jälgida, kuidas kunstniku minapilt ajas on muutunud näiteks kahe Evald Okase autoportree kaudu. Varasema on kunstnik maalinud 1934. aastal hilisema 70 aastat hiljem.
Põnevaid autoportreid esitavad ka Olga Terri ja Silvia Jõgever.
Kireva materjali annavad näitusele järelpallaslased. Tartus tegutsenud sõpruskond, nende eriline ühtne vaim ja valmidus väljendada seda ka loomingus on jätnud Eesti kunstilukku ohtralt portreid ja miljööpilte, mis kujutavad ühiselt veedetud aega. Nende ühtne vaim on tihedalt seotud 1950ndate modernistliku kunstiuuenduse ja Ülo Soosteriga.
1956. aastal naasid vangilaagrist Ülo Sooster, Heldur Viires, Lembit Saarts ja Henn Roode, kellega liitusid kooliõed Valve Janov, Kaja Kärner, Lüüdia Vallimäe-Mark, Silvia Jõgever, Helga Jõerüüt ja Helju Sarnet Zauram. Näeme, kuidas kunstnikud on portreteerinud armastatut.
Liigutava kogu moodustavad Varmo Pirgi väikeseformaadilised maalid Valve Janovist, mis on valminud nii õpingute ajal kui Siberis olles. Ka abikaasade Silvia ja Viktor Jõgeveri lugu vormub siin pildilisse jutustusse, kommenteerib Komissarov.
Tallinna kunstnike sõprussidemeist räägivad Enn Põldroosi maalitud autoportree ja Olev Subbi portree.
Väliseesti autoritest esinevad näitusel Endel Kõks, Karin Luts, Mart Org ja Hilda Mikkelsaar. Endel Kõksilt on kaks portreed Eduard Wiiraltist, millest hilisem pärineb Wiiralti surma-aastast (1954).
Vaalast liigub "Kapist välja!" Tartu kunstimajja, kus näitus avatakse 23. augustil.

Tiina Kolk

Artikkel