Galerii

"Sarnaselt kunstnik Konrad Mäega paelub Mari Roosvalti Veneetsia" Eesti Päevaleht 1.11.2006

Konrad Mäe preemia vastne laureaat Mari Roosvalt avab täna auhinnaväärilise näituse.

Täna antakse või riputatakse Mari Roosvaltile kaela Konrad Mäe nimeline medal aasta maalikunstniku tiitli eest. Nagu juhtumisi avatakse täna ka tema isikunäitus Vaala galeriis ja reedel, 17. novembril esitletakse Kumu raamatupoes tema kataloogi, mis koondab endasse kunstniku loomingu vahemikus 1970–2006.
Mari Roosvalt kuulub kuulsasse Okaste kunstnikedünastiasse (ta on Evald Okase tütar ja klaasikunstniku Kai Koppeli ning arhitekt Jüri Okase õde, ka tema abikaasa Uno Roosvalt on maalikunstnik). Maalikunsti kõrval on ta olnud kunstiõpetaja alates lastekunstikoolist kuni kunstiakadeemiani.
Mari Roosvalti kohta võib öelda, et ta on pidevalt otsiv ja katsetav looja: ta on teinud küllalt realistlikke töid, mõnda aega eksperimenteeris ta ruumiillusioonidega, siis puhtalt abstraktse laadiga ja nüüd siis täieliku üllatusena Veneetsiast inspireeritud maalidega. Võib öelda nii, et kui mõni Konrad Mäe maalipreemia laureaat oleks Mäe marru ajanud, siis praegu peaks ta küll rahul olema, seda enam, et nagu omal ajal Mäge, on Roosvaltigi paelunud Veneetsia.

Minimaalsuses on jõud
Miks aga siiski näituse pealkiri “Sünonüümid”? Kas tuleneb see sellest, et kunstnik on ühendanud oma kaks kirge, maalikunsti ja fotograafia, või sellest, et kõik Veneetsiast kogutud fragmendid on üks ja seesama Veneetsia tunne? See linn pole kedagi ükskõikseks jätnud, piisab, kui lugeda Thomas Manni teost “Surm Veneetsias”. Mari Roosvalt pole teinud sellest linnast mingeid ilupilte kanalite ja palatsodega, vaid on keskendunud fragmentidele, visuaalsetele mälestuskildudele. Või nagu ta ise kirjeldab: “Siit näituselt leiate tsitaate ja fraase. Hindan fragmente ja pisidetaile, et just nende kaudu jutustada oma lugu. Kas üldse võib kaasaja kunstis leida positiivsust ja labaselt öeldud ilu? Ma olen püüdnud leida sünonüüme, mis on ilu teenistuses, otsides järjepidevusega kunsti positiivseid kilde... Minimaalsuses on jõud.”
Kui kellelegi tuli Roosvalti Mäe preemia üllatusena, siis selle näitusega on ta igal juhul medali ära teeninud.

Ants Juske

Artikkel