Galerii

"Piilumisühiskond: "Jalge vahele vaadates näeme me iseennast""SL Õhtuleht 22.11.2007

"Inimese mina peab olema avalik, et tänapäeval olemas olla," nendivad meedia­kunstnikud. Kui sa ei blogi, pole sind olemas. Kui sul pole profiili suhtlusportaalides Rate või Orkut, pole sind olemas. Meie läbipaistvat ühiskonda lahkavad oma näitusel noored Eesti meediakunstnikud ühingust MARTU.

Vaal Galeriis üleeile avatud näitusel "Läbipaistev põlvkond" osalevad kunstnikud küsivad, mil määral infoühiskond meid mõjutab ja milliseid häirivaid tagajärgi see endaga kaasa toob. Näitusel saab näha intrigeerivaid interaktiivseid video-, heli- ja fotoinstallatsioone.

Mare Tralla: jalge vahele piiludes näed iseennast

Näituse väisaja saab uurida näiteks Mare Tralla eksponaati hargitavate jalgadega naisterahvast. "Omast perspektiivist annab see väga iroonilise sissevaate tänapäeva piilumisühiskonda, kus jagatakse kogu informatsiooni teiste inimestega – jalge vahele vaadates näeme me iseennast," selgitab "Läbipaistva põlvkonna" kuraator ja MARTU liige Jane Suviste.

"Meie ühiskonnas valitseb situatsioon, kus uued meediad on meie elu täielikult vallanud ja neid kasutatakse iga päev," ütleb Suviste. Kuraatori meelest on aga huvitav tõsiasi, et meil pole peaaegu mingisugust paranoiat oma andmete liigse avalikustamise pärast. Sellest saigi alguse idee luua taoline mõtlemapanev väljapanek. "Me tahame juhtida tähelepanu sellele, et meie identiteet on väga haavatav," nendib Suviste.

Vastuseid kunstinäitusel kandikul kätte ei tooda

Kogu näitus on üles pandud ühe läbiva mõttega: meie ühiskond on meediast läbi imbunud. Põlvkond, kes eksponeerib oma fotosid, arvamusi ja privaatset infot erinevates portaalides ja blogides, kes on harjunud iga uue tuttava kohta Google’i-sarnastest otsingumootoritest infot hankima, kes on iga päev telefonitsi kättesaadavad (seega ka kontrollitavad ja jälgitavad), keda jälgivad alatasa turvakaamerad – selline põlvkond on nähtav, avalik ja läbipaistev. "Inimese mina peab olema avalik, et tänapäeval üldse olemas olla," nendivad meediakunstnikud.

Jane Suviste ütleb, et ühtegi vastust kandikul vaatajani ei tooda. "Kunstiga ongi niimoodi, et enamasti see vastuseid ei anna – pigem esitab küsimusi ja paneb inimesed mõtlema. Kas keegi ka mingi vastuse saab, oleneb ilmselt küll vaatajast endast."

"Läbipaistvat põlvkonda" saab oma silmaga uurida, et proovida küsimustele vastuseid leida, 8. detsembrini.

Dagmar Lamp