Galerii

MINA


30. novembril kell 17 avatakse Vaal galeriis Helle Truusöödi seinavaipade väljapanek “Mina”.
Helle Truusööt – maailmas palju käinud ja näinud kunstnikunatuur, kes suurema osa oma elust tegutsenud Rootsis ja mujal Euroopas –  on hariduselt disainer ja sisekujundaja.
Truusööt sündis Rakveres ja põgenes sealt 1944. aastal üheteistkümneaastasena koos perega Saksamaale, kust hiljem siirduti Rootsi.

Truusööt õppis Berliini Ülikooli arhitektuuri teaduskonnas ning Kopenhaagenis mööbli- ja sisearhitektuuri alal. Tulles tagasi Rootsi, spetsialiseerus Truusööt Hoiupanga kontorite (Föreningsparbanken) sisekujundusele. 1990. aastate keskel disainiti Truusöödi projektide järgi kümneid Eesti Hoiupanga harukontoreid.

Oma loomingus on ta keskendunud eelkõige värvidele ja nüansirikkale koloriidile. “Ma ei ole tekstiilikunstnik, vaid disainer, kes lõngadega vaipu maalib. Tahan oma värvilisusega rootsi vaoshoitud disainis silma paista,” on mõne aasta taguses intervjuus kommenteerinud kunstnik oma taieseid.

Varaseamad vaibad, millest suurem osa on müüdud ja ripuvad Rootsi, Šveitsi ning Prantsusmaa hotellides, on hilisemate näituste jaoks autori enda eskiiside põhjal uuesti kootud. Siiski pole teosed üksteisega identsed, sest puhtalt manuaalsel teel saavutatud tervik on alati unikaalne oma värvierksuses.

Truusöödi vaibad valmivad tuftimismeetodil. Arvuti joonistab eskiisi alusmaterjalile seinal, mis lõngapüstoli abil lõngadega täidetakse. Lõngad ostetakse Eestist, töödeldakse ja värvitakse aga Rootsis. Ühes ruutmeetris vaibas on ligi neli kilogrammi lõnga. Osa vaipu on inspireeritud tema reisidest Barcelonasse ja kiindumusest Antonio Gaudi loomingusse. Teine osa külaskäikudest tütre juurde Austraaliasse, millest sündis ka eraldiseisev seeria “Elav maastik”.

Samas on Truusööti mõjutanud ka muusika, eriti jazzihelid, mille ajel lõi kunstnik suureformaadilise vaiba saksofoniga, millele sekundeerivad noodid kompositsiooni taustal.
Karges talvemeeleolus mõjuvad sellised unikaalsed monumentaalvaibad suurejoonelist atmosfääri loovalt.

Näitus on avatud 10. detsembrini.

Riin Kübarsepp