Galerii

MÄRKMEID MAALIST. EESTI JA LEEDU NOOR KUNST

Näituse eesmärgiks on uurida uusi ja värskeid ideid noorema pölvkonna maalikunstis ja mõtestada noore maalikunsti identiteeti kaasaegse kunsti pildis. Pideva video, foto- ja soundi-kunsti tulvas on noortel kunstnikel üha raskem õigustada end maalikunstnikena. Igapäevane keskkond on täis reklaame, ekraane ja telepilte. Kujundid peegelduvad üksteises ja mõjutavad seeläbi ka maalikunsti olemust. Maalikunstnik on mässaja, kes võitleb paljundatava ja kopeeritava maailma vastu.

Näitusel osalevad noored kunstnikud Maarit Murka, Tõnis Saadoja, Kristi Laanemäe, Vilius Vanagas, Agile Mazonaite, Jolanta Kyzikaite ja Ieva Baranauskaite on õppinud maalikunsti Eesti Kunstiakadeemias või Vilniuse Kunstiakadeemias. Kunstnikke ühendab nende vahetu kogemus ümbritseva maailmaga. Oma töödes on nad kasutanud vanu fotosid, reklaame, kujundeid televiisori ekraanilt või muuseumist, hoolimata sellest on töödega seonduvad narratiivid enamasti väga isiklikud.

Ieva Baranauskaite ja Kristi Laanemäe kohandavad kummalisi võõraid lugusid ja muudavad need omaks. Kui Baranauskaite maalib vanu fotosid, püüdes nende kaudu luua omaenda elu lugu, siis Laanemäe sünged kaadrid tapetud noore tütarlapse lagunevast kehast on pärit interneti otsingumootorist. Agile Mazonaite toksib reklaamimaailmast pärit kujundeid aukude abil vineeritahvlile. Seda võiks võrrelda ka enesehävitusliku aktiga. Maarit Murka ja Jolanta Kyzikaite ekspluateerivad kujundeid kunstiajaloost. Murka seeria on omamoodi isiklik kunstiajalugu, sest kopeerimiseks on kunstnik valinud teda kõige enam mõjutanud eesti kunstnike teosed. Kyzikaite tööd on mitmekihilisemad, ta vastandab vahendeid ja miksib omavahel graffitit ja kunstiajaloo ikoone. Vilius Vanagas esitab helendavatel valgusreklaami vormidel intiimseid jutustusi oma öistest foobiatest ja õududest. Tõnis Saadoja lõputut seeriat sulavast jääkuubikust võib võtta kui võrdpilti hääbuvale “kõrge kunsti” aurale... Näitusel kõlab Taavi Laatsiti originaalmuusika.

Olete oodatud näituse avamisele teisipäeval 31. augustil kell 17.00.
Näitus jääb avatuks 17. septembrini.

Margaret Tali ja Milda Zvirblyte