Galerii
VÄLK & PAUK Vaalas avanevad uued tahud saunast! Kolmapäeval, 9.juunil kell 12 kaitseb Eesti Kunstiakadeemia interdistsiplinaarsete kunstide magistrand, Jaan Toomiku õpilane Erik Alalooga Vaal Galeriis oma magistritööd teemal Saun – Maailmarevolutsiooni häll, ning avab seejärel näituse nimega Välk & Pauk. Miks saun? Saun on paganlike juurtega ja sümboliseerib eestlase alateadvust. Saun on valla moodsa rituaalikunstniku haardele, tõestab Alalaooga näituseprojekt.
Alalooga kommentaar: “Pime ja must leiliruum, kus kaob visuaalne side seintega ja tekib lõpmatusetunne, on omamoodi kosmose sümboliks. Nurgas, pooleldi sõõri sees, pooleldi väljas, asetseb keris, mis sümboliseerib päikest. Universumi keskpunktis asetseb inimene. Seega on inimene ringikujulise maailmakujundi sauna kaasa toonud ning nurkade kaudu käib energeetiline suhtlemine ringi sisemise ja välise maailma vahel.”
Näitusel elustub saunakultuuri varjusolnud deemonlik tahk – saunas tegeldi pisuhänna valmistamisega. Tema kokkupanek oli salateadus, tulihännale eluvaimu sissepuhumine aga rituaal, kus pidi ühendusse astuma hämarate salajõududega. Lennuoskuse sai elukas mustast maagiast.
Siit võiks alustada ready-made ja performance`i ajalugu Eestis ja Alalooga söandab sellelt pinnalt liikvele minna. Vaala alumine korrus on tulihändade päralt. Näitus presenteerib maailmarevolutsiooni läbiviimiseks valmistatud tulihändasid. Antud etapil on vaatajal võimalik tutvuda viie erineva pisuhännaga: ümmargune kõmiseja, pastlakass, performatiivne peerutünn, elektriline tootem, kopitanud puuk. Tulihännad on ootavas olekus, neil puudub veel vaid hing, et asuda ellu viima nende õlgadele asetatavat vastutusrikast ülesannet. Ülakorrusel hargneb kaaderhaaval lahti kole lugu, kus kaks tugevat saunavõhikut Alaloogat piinata üritavad. See on tegelikult lugu, kuidas sündis esimene saunas valmistatud inimene, kes pani aluse saunavennaskonnale ja peatsele maailmarevolutsioonile.
|