Galerii
LOOM3. juunil kell 16 avab Vaal galeriis oma installatsiooni "Loom" Eesti Kunstiakadeemia Academia Grata Kolledzi diplomand Marianne Männi. Tegemist on igakevadise nn. "tibudeloendusega" Eesti Kunstiakadeemias, millega on viimased aastad seotud ka Eesti Kunstiakadeemia Academia Grata Kolledzi lõpetajad. Kui suurem osa neist on oma tööd üles seadnud Rotermanni Soolalattu, siis Marianne tegi otsuse Vaal galerii inspireeriva atmosfääri kasuks, millel on kindlasti ka oma osa kogu projekti konteksti kujunemisel.
Marianne neurootiliselt skisofreeniline taies tõestab veel kord Pärnu kunsti radikaalsust ja julgust kalduda kõrvale üldisest kunsti mainstream´ist ja etableerunud kunstikantseliidist. "Looma käitumine on stereotüüpne. Brutaalsus on inimkonna edu saladus" – just sellist nihilismi, skeptitsismi, olemasolevate normide, seadust ning konventsionaalsete põhimõtete tunnustamatust peegeldabki Marianne Männi väljapanek. Marianne kehastab oma videotaieses ise looma, kes alasti kaamera ees "karjub" ahastuses: "Protect me from what I want. Vägivald on kahjutu silmadele." Ruumiinstallatsiooni "Loom" iseloomustab vast kõige paremini loomalik ja loomulik hullumeelsus. Galerii interjööris hõljuvad nelikümmend kanatopist ja büsti justkui korrutaksid sugereeriva moodulina: "loom on loom on loom on loom." Marianne põhjendab oma kontseptsiooni tsivilisatsiooni allakäiguga, milles inimene on esimene olend, kes tuli evolutsiooni käigus lagedale uue ja tapva relvaga - valega.
Arvestades selle omaduse ettearvamatust, on lihtne muuta teatud asjade käik enda kasuks või kahjuks. Loomad käituvad aga ikka džungliseaduste järgi. Kanakari. Kanapea. Kanaaju. Kananahk. Kanalend. Seega taotluslikult peaks väljapanek tekitama seoseid ka väga kunstikauge inimese ajusoppides. Autistlik suhestamatus ümbritseva reaalsusega on eesmärgipärane ja funktsioneerib „gratakatel“ staažika töö tulemusena süsteemina ideaalselt. Tsivilisatsiooni haigusena on selline skisofreenia, tunde ja mõistuse, ihu ja hinge lõhestumineomal moel aga täiesti aktsepteeritav. Antonin Artaud´d parafraseerides: "Ma pole täiesti mina ise. Pool minu dilemmast seisneb selles, kuidas iseendaks saada".
|