Galerii

MOEJOONISTUSED

Moereportaažid 1990ndatest Vaalas!
Ainult ühe nädala vältel!

Moekunstnik Anne Metsis, Eesti Kunstiakadeemia moekunsti osakonna dotsent avab 15. aprillil kl 17 Vaalas näituse Moejoonistused.

Anne Metsis tekitab pildi 1990ndate moekarusellist läbi enda osaluse. Tema moereportaaže 1990. aastatel meedias vahendavad 14 trükitud pannood moejoonistustes atraktiivses 3 x 1 m mõõtkavas, transformeerides intiimse ja hetketujusid vahendava moe jäävaks dokumendiks. Metsise moeshow alusmaterjaliks on ta enda moereportaažid sellistes 1990. aastate väljaannetes nagu Anne, Sõnumileht, Pühapäevaleht, Eesti Päevaleht, Favoriit jpt.

Kas tekitatud pilt 1990. aastate tormilisest eesti moest kattub sinu mälestustega? Läbi meedia moerubriikide jõuab vaatajani 1990ndate suur clash, mis muutis iga eestlase suhet moesse. Kes kukkus välja, kes leidis esmakordselt rahuldava moetarbimisviisi. Metsis moeteadlikkuse kujundajana 1990ndatel liigub glamuuri ja kostüümimoe raamides, ent millist sisu see tegelikult kätkes? Oli grunget, hipilikku moevabadust, stiilset modernismi. 1990. moel ei olnud identiteeti raugalikult selgepiirilises tähenduses ja iga aasta elas mingi „retro“ tähe all. Muidugi ei tohi unustada 1990ndate moekarussellis, et moekunstnik on moetarbija ürgsete instinktide meedium.

Küsimusele, mis 1990. aastate moes kujutas puhteestilist nähtust, arvab Metsis, et selleks sai olla üksnes beibe-moe peadpööritav võidukäik. Kunstnik ei lähene beibe definitsioonile mitte naise, vaid mehe kujundi kaudu. 1990. aastate eesti mees ihales beibet (erinevalt skandinaavia mehest) ja naised vastasid sellele kutsele. Nii lihtsalt, mehe-naise käsitlematute suhete ja tõmmete järgi moodi seega tarbitakse ja edendatakse.

Anne Metsise moe lähiajalooga saab tutvuda ühe nädala jooksul VAALAS 15.-21. aprillini.