Galerii

MULLATOIDU RESTORAN

Helsingis ja Londonis esitletud ning eesti meedias elavat vastukaja leidnud
MULLATOIDU RESTORAN on jõudnud Tallinna!
Neljapäeval, 26. veebruaril 17.00 avatakse VAALAS Peeter Lauritsa ja Ain Mäeotsa ühisprojekt MULLATOIDU RESTORAN.

Muusika: Andres Lõo.
Video: Riho Unt, Urmas Jõemees, Andres Rõhu
Menüü: rikkalik valik apokalüptilisi tõlgendusi: kaunis loodus, mõrvad kättemaksu nimel, elu lahkumine inimkehast.
Special: ökoanarhism – unistused looduse õiglasest kättemaksust.

Siinkohal kunstikriitik Eero Epneri selgitused näitusele: mullatoidu restoran on Peeter Lauritsa ja lavastaja Ain Mäeotsa ühisprojekt, mille käigus lavastati möödunud suvel Lõuna-Eestis paarkümmend stseeni, mis vastavalt legendile kujutavad inimtsivilisatsiooni hukule järgnenud rahunenud tunde.

Postapokalüptiline seeria ammutab ennast Lauritsa varasematest jutustustest (“Veeuputus”, “Tallinna taastamine” ööklubis Tallinn ja riivamisi A.Mäeotsa Võrumaa-tsükli lavastustest), mis tagasivaatavalt näivad kõnelevat Võru- ja Setumaa mütopoeetilise tähendusslepiga.
“Mullatoidu restorani” võib vaadelda nii teatri, foto kui ka teatrifotona. Autorid ise on nimetanud projekti alapealkirjaga “külmutatud ja viilutatud teater”, mis kirjeldab üpris täpselt olukorda, kus tavapäraselt “dünaamiliselt” teatrimudelilt on nihkunud “staatilisele” ning lavalise tegevuse poolt kaetavad tühikud erinevate stseenide vahel on välja jäetud ja iga pilt ripub lavalise seriaalsuse mõttes vaakumis.

Kokkuvõttes tegeleb "Mullatoidu restoran" inimtsivilisatsiooni hukkumisega pärast Maa ülestõusu. Samas pole selline eshatoloogiline autoripositsioon ei Mäeotsa ega Lauritsa loomingus esmakordne.
"Mullatoidu restoran" on katse vaadata inimese tegemistele teiselt poolt. Ennetamaks mõttetuid etteheiteid, ütleme otse välja: see ongi inimvaenulik näitus. Sellepärast ongi vaade, mis avaneb, kohati šokeeriv, jabur, groteskne ja traagiline, aga ka ilus ja naljakas. Kuid tegelikkus on ju veel palju hullem; kes ei usu, lugegu Clive Pointingu "Maailma Rohelist Ajalugu"!