Galerii

THE BAND

Teisipäeval, 03.02.2004 kell 17 avab Kaido Ole VAALAS /asukoht Zelluloosi keskus/ oma kohaspetsiifilise kunstiprojekti-maalinäituse THE BAND.

VAALA uus asukoht Zelluloosi keskuses pöörab kunstnike tähelepanu omaaegse paberivabriku sajandipikkuse ajalooga koha ja paiga võimaluste läbimängimisele. Hüljatud vabrikust on saanud ajaviitekeskkond ja “THE BAND” pakub näidet, kuidas atraktiivselt mõelda suutev kunstnik sisestab keskkonda selle uute kasutusviiside võimalusi.
18 suureformaadilist maali moodustavad võimsa bloki, milles mehhaanilise järjekindlusega kordub perfektse detailsusega läbimaalitud jõuliselt hall kõlari kujund. High tech´i kohtumine tsaariaegse vabrikuarhitektuuriga on ootamatult viljakas.

Kõlarite näol moodustub metafoor, millele on jõukohane ärgitada vanas vabrikukeskkonnas kultuuride erinevuse, sobimatuse ja ootamatute haakumiste teemalisi keskustelusid.
Multiplitseeritud kõlarist piisab täiesti, et ajalugu ja nüüdisaeg üheks sitkeks kujundiks kokku pressida. Kõlarite iseloomuliku disaini võimalusi suutis Ole tänu täpse, külma ja enesekindla esituse demonstreerimisele maksimaalselt panna rakkesse teknoesteetika ülistuse nimel.
Ole maalide kaudu toimub ka kummalisi transformatsioone: disainilt siirdatakse tähelepanu kõlarite funktsioonile ja kuigi saalis muusika ei mängi, pole raske ennast viia teknomuusika lainele. Võimas kõlariteblokk kannab endas kujutlust muusikast, mida sealt peaks kostma. Virtuaalne trikk see muusika ettemanamine, ent see toimib! Küsimusele, millist muusikat on sobiv tarbida vanades vabrikukeskkondades, annavad vastuse sajad kultuurikeskusteks ümberkohandatud vabrikud laiast maailmast. Ambient ja tekno.

Projekt jätkub kõrget ruumi poolitaval rõdul, simuleerides areeni ja pealtvaatajaterea vahel toimivat kommunikatsioonimudelit. Rõdult leiab üles selle olematu, ent siiski selgeltaimatava muusika kuulaja. Kaks portreed poisist ja tüdrukust, kelle langetatud pilgud ja äraolevad ilmed kõnelevad keskendunud kuulamisest, on maalitud Ole jaoks ebatavalises tehnikas lahtise ja hoogsa pintsliga. Unustatud pole ka tantsijaid, kuid need on vormitud skulptuurideks ja pandud õrrele balansseerima.

Head vaatamist ja kuulamist!

Eha Komissarov