Galerii

VARJUKYLG II

VAAL alustab oma sügishooaega hingele ja kujutlusvõimele tegevust pakkuva maalinäitusega VARJUKYLG II.

2. septembril kell 17 avatakse VAALAS maalinäitus VARJUKYLG II. Tegemist on Tartu Kunstimajas ja selle galeriides kevadel ülimenukalt möödunud näituse VARJUKYLG I täiendatud variandiga, mille kuraatoriks on PRIIT PAJOS.

VARJUKYLG II esitab kuraatori hoolika valikusõela läbinud Tartu noori kunstnikke, kellest enamik on seotud TÜ maaliosakonnaga ja kes sellel näitusel esinevad fantastilise (fantaasia)kunsti viljelejatena. VARJUKYLG II võikski võtta Tartus viimase aastakümne jooksul kinnistunud uue maalisuuna esindusmanifestatsioonina.

Tartu kui kunstilinna identiteet on teatavasti juba alates 80. aastatest lahutamatu mingitest oma vaatenurkade otsimisest, mis sügavalt erinevad Tallinna omadest. 1990. startis Tartust Kursi koolkonna kõrvale ülimalt viljakaks osutunud fantaasiamaali viljelejate ringkond eesotsas Peeter Alliku, VARJUKYLG II kuraatori Priit Pajose ja Kaarel Vullaga. Nende eeskuju ja nende ideed on nakatanud Tartu kunstitudengeid ja praegu võib juba rääkida millestki koolkonnalaadse tekkimisest.
Uuele lapsukesele pole hõlbus nime anda ja parema puudumisel toetutakse praegu fantaasiamaali avara määratlematuse abile. Kuigi sisuliselt ollakse sürrealismi hõimlased, hoidub fantastide-unelejate seltskond sellest nimetusest igati arusaadavatel põhjustel. Sürrealismi kui kindla kunstiajaloolise põhjaga märgi nišš oli nõukogudeaegses kunstis, mil eesti sürr tallas oma ajaloolise eeskuju jälgedes. Tollal õpetas sürrealism meile, lootusetult välismaailma jäljendamise ja matkimisega äraharjunud inimestele, otsima oma varjatud mõtteid ja poeetiliselt tundlikumaid hingetsoone. Sellest sürrealismi ettevaatlikult jäljendavast või teda teadlikult järgivast etapist ollakse lõpuks ometi, eeskätt uute vabade olude toel, välja kasvatud. Nüüd saab läbi ilma kuulsa esivanema varjuta ja nauditakse hoopis uute lähtekohtade võlu.
Nagu kunagi sürrealism, nõuab ka fantaasiamaal vaba eneseväljenduse kultuuri olemasolu, milles kunstnik on ergastavalt avatud seisundis oma keha ja vaimuga. Ainult sellisel juhul avaneb võimalusi haaravate kujundite ühtepõimumiseks ebaharilike lugudega ja tõelise ulmepoeesia tekkeks.

VARJUKYLG II demonstreerib Tallinna publikule noorte maalijate enesesse vaatamise tulemusel sündinud fantaasiakäsitlusi ja mängib vaatajale ette ebatõelisuse naasmist tõelisuseks.

Näitusel osalevad kunstnikud:

Kaarel Vulla (Tallinn / maaliosakond)
Raivo Ird ( Pärnu / Tartu Kõrgem Kunstikool)
Lauri Tuulik (Tallinn)
Lauri Pajos (Tartu)
Väike Tom (Põlva / Academia Grata)
Peeter Krosmann (Tartu / maaliosakond)
Rauno Thomas Moss (Tartu / maaliosakond)
Kadi Kängsepp (Tallinn/ maaliosakond)
Kärt Putk (Tartu/ maaliosakond)
Aili Paat (Tartu/ TKK foto)
Karoliina Kagovere (Tartu)
Maris Palgi (Tartu / maaliosakond)
Priit Pajos ( Tartu / maaliosakond)
Arlis Narusberk (Tartu)
Meeta Narusberk (Tartu / maaliosakond)
Meiu Münt (Tartu / maaliosakond)
Andres Sütevaka (Tartu)
Katri Kuusk (Türi / Tartu Kunstigümnaasium)
Heiki Vaher (Tallinn)

Näitus Vaal Galeriis (Zelluloosi keskus, Tartu mnt 80D) jääb avatuks 26. septembrini.

Eha Komissarov