Galerii

SOL PARA ESTONIA

Vaalas avatakse 5. augustil hispaania nüüdisgraafika näitusmüük SOL PARA ESTONIA.

Tutvustame Barcelonas tegutseva ja Artspanish-nimelise kataloonia graafika levitamisele keskendunud rühmituse kunstnike värvilisi litosid ja siiditrükke.

ANTONIO MARÍN, LUIS RIGÓ, JOSEP UCLÉS, JAUME ANLÉS, PERE PAGÉS, J. TORRES MONSÓ, FRANCESCA MARTI, TOM CARR, AMELIA RIERA, DANIEL LEIXA, ANTONI DE VARGAS

Hispaania teemat jätkab Vaala rõdul Piret Pirksaare ja Tiit Aunaste fotosari Hispaaniast ja Barcelonast, esitades sh motiive Gaudí tänaseni lahtimõtestamatuks jäänud Barcelona katedraalist, milles jätkuvalt nähakse teeviita kataloonia maailma mõistmisele.
Avataval näitusel Sol para Estonia tutvustab Vaal seekord eesti kunstiturule Hispaaniale iseloomulikku nüüdisgraafikat Barcelonast, mille kunstnikud väärivad tähelepanu oma oskusega siduda kommertsiaalset edukust originaalsusega. Kunstnikegrupp Barcelonast köidab publiku tähelepanu hispaania kunstitraditsioonidega ja hispaanialike visioonidega.
Kataloonlastena ollakse oma maanurga maailmakuulsate modernistliku kunsti klassikute Picasso, Miró, Dalí jt kiiluvees ning nende pildikeelest osatakse toota uut ja publikut kaasa haaravat slängi. Kubismi, sürrealismi ja abstraktsionismi miksinud rühmitus püsib kindlameelselt seisukohal, et nende kodumaa suurte kunstinimedega seotud mänguruumi pole siiani ammendada suudetud ning et tegemist on endiselt võimalusterohke materjaliga, mis pealegi on asendamatu nendele, kes tegelevad hispaanialiku visiooni edasiarendamisega.
Teatavasti on maailma silmis kontrastiderohkelt Hispaanialt võimatu ära võtta tema teatraalset salapära, võitlusvaimu ja enesekesksust ning jätkuvalt on mittehispaanlased võlutud armastusest, mida selle maa kultuur seob nii oskuslikult valu ja kirega.
Kes suudaks teemasid, mida maailm Hispaania kultuurilt ootab, esitada paremini kui hispaanlased? Romantiline ja dekadentlik Barcelona rühmitus armastab efektseid ja lennukaid esitlusi, kus kõnelevad tunded, iroonia ja veidrad ideed. Nende esitlus tõmbab hispaania teemadele peale uue vindi ja nad ei jäta kahtlust, et oskavad oma klassikute eeskujusid siduda isiklike seisukohavõttudega.

Eesti publiku silma peaksid eriti rõõmustama tunnetest pakatavad värvikontrastid ja kataloonlaste graafika puhas värvipalett. Tegemist on sõna paimas mõttes piltidega, millega inimestel oleks tore koos elada, mis kõnetavad silma ja südant. Kataloonlaste sünnipärane kunstiinstinkt, mille olemasolusse isegi Picasso uskus, samuti selle kummalise maakoha pikad anarhismitraditsioonid näivad kaitsvat kunstnikke libastumiste eest. Barcelona graafikute klassikalingid ei mõju ärakulunuina ja nende eksootikale leiab ilusaid põhjendusi meie meelte ootustelt.

Näitus jääb Vaalas avatuks 28. augustini.

Eha Komissarov