Galerii

VOODI

AGUR KRUUSING avab Vaalas teisipäeval, 10.09.2002 kell 17 digitrükkide näituse pealkirjaga “VOODI”.

AGUR KRUUSING: “Näitus “voodi” on teatud mõttes järjeks läinudaastasele “silmapiir(atus)ile”. Rõhuasetus on küll kardinaalselt erinev, kuid endiselt köidab mind nähtava ja nähtavast teadmise vahekord. Selle suhte abil püüdsin konstrueerida kujundi, mis sisaldaks natuke enam kihte. Ideaalne pilt on selline, mis on huvitav mitmes erinevas arenguastmes vaatajale.

Oluline on, et nähtav tekitaks vaatajas äratundmise selliselt, et ta ise seda ei teadvusta. Seda tunnet iseloomustab üks prantsusekeelne väljend, mida ma kirja ei oska panna. Seepärast on konkreetsel näitusel valitud kõigile äratuntavad objektid ja kõigele lisatud veel midagi. Kas see miski ka toimib ja kuidas, seda peab näitama näitus. Igatahes ei saa keegi teha vaatamisel vigu, valesti aru saada, mitte leida allteksti jne. Kõik tõlgendused on lubatud ja õiged.

Juba mõnda aega ei huvita mind, millises tehnikas on pilt loodud. Oluline on, kas see ületab kvaliteedikünnise, milleks minu jaoks on kunst. Tasapinnalist, staatilist pilti saab juba praegusel hetkel rariteediks pidada, kuna köitvam ja sugestiivsem on kindlasti liikuv kujutis. Kas moodne inimene on piisavalt süvenemisvõimeline, et suudab korraks mõelda ka millelegi ebapraktilisele ning kas ta üldse peab seda olema, seda ma ei oska öelda. Kas Eesti veel endiselt tehnikakeskne kunstipublik suudab “odavat” ja näiliselt lihtsat väljaprinti aktsepteerida, samuti ei tea. Tean ainult seda, et kunstnik saab ja peab tegelema asjaga, mis teda huvitab. Vähemalt mina ei suuda ehitada kivi kivi haaval oma eebenipuust tornikest, mis koosneb vormilisest, äratuntavast stiilist. Minu torn on pigem õhuloss, mis ei sunni minema ringi. Sellest saab läbi astuda midagi märkamata. Õhu tiheduse vahet tornis ja väljaspool seda tajub see, kellele tööd on adresseeritud.”

Näitus jääb avatuks 28. septembrini 2002.