Galerii

INIMENE VIISTEIST

ILMAR KRUUSAMÄE Vaalas: Näod, mis su pihta tulistavad!

ILMAR KRUUSAMÄE avab Vaalas esmaspäeval,19.08.2002 kell 17.00 oma portreemaalide näituse pealkirja all “INIMENE VIISTEIST”.

Tartu legendaarne hüperrealismi promootor Ilmar Kruusamäe tähistab oma hiljutist pisijuubelit – 45.sünnipäeva – monumentaalsete portreemaalide väljapanekuga, demonstreerides üleolekut paljukõneldud keskealist kunstnikku varitsevate kriiside suhtes.
Klassikustaatuse halvav hingus on jätnud miskipärast Kruusamäe puutumata ja ta jätkab juba 1970/80 vahetusel alanud hüperrealistliku kunstniku teed, kohkumata tagasi julgete stiilikorrektiivide eest.

Juba pikemat aega on Kruusamäe loomingulisteks mänguklotsideks portree, inimkarakterite koomilised potentsiaalid ja juuksekarva lõhkiajavalt teravdatud esituslaad, mis jäädvustaks võimaluse korral igat silmahakkavat detaili või ihukarvakest. Seda, millise hüperrealismi metastaažiga Kruusamäe loomingu näol on täpselt tegemist, oskaks ainult Ants Juske tuvastada. Realism ja hüper on mingis imelikus sümbioosis ja nendevaheline keemia produtseerib portreteeritavast agressiivselt mahlaka versiooni. Seda esitust võib nautida, sest modellide hüpnotiseeritud silmavaade, hetkeks ilmavalgust näinud näogrimass või mõni muu iseloomulik veidrus muudab Kruusamäe modellid inimlikult tõepärasteks ja nägudel lastakse rääkida lõputuid lugusid minakonstruktsioonide varjatud tagakülgedest.

Hüperrealism oma pedantses distsiplineerituses ei lase sellel väljenduspurskel mõttetusse hälbida ja tagab selle, et nägudel toimunu omandaks äraolevalt asjaliku vormistuse. Ning see mõjub. Absurdne valatakse ümberlükkamatult tõepärasesse vormi ja seal nad siis omavahel maid jagavad. Tõepära ja kunstiline liialdus käivad Kruusamäel käsikäes ja meie argielus kaotsiläinud usk tegelikkuse usutavusesse saab siit ilusa kinnituse.

Näitus Vaalas pakub 7 portreed Kruusamäe lähedastest kolleegidest ja võime imetleda Tartu tegevkunstnike Albert Gulgi, Priit Pangsepa, Peeter Alliku, Andrus Kasemaa, Marko Mäetamme, Imat Suumanni ja Külli Suitso portreid aastaist 1999-2002.

Eraldi komplimendi teeb kunstnik oma vanale koostööpartnerile Vaalale, demonstreerides algkoolis esimesel koolipäeval valminud joonistust “Vaalapüük” – paluti joonistada vabal teemal ja Kruusamäe otsustas suure noosi kasuks, unistades vaalaskalast.

Näitus jääb avatuks 7.septembrini 2002.

Eha Komissarov