Galerii

MINU MÄNGUD LIHASEGA

Teisipäeval, 19.03 kell 17.00 avatakse Vaalas tavatu üritus: MAIU RÕÕMUS astub publiku ette näituseprojektiga “MINU MÄNGUD LIHASEGA”.

Näituse muudab ebatavaliseks Maiu Rõõmuse materjalivalik – Vaalas saab näha anatoomilist Houte Couturi ja esemeid, mille valmistamisel on kasutatud luid ja konte. Projekti ebatavalisus seisneb selles, et tegelikult ei surutagi meile peale morbiidseid fantaasiaid.

Maiu Rõõmus on Eesti Kunstiakadeemia anatoomia professor, kelle jaoks on luustikud igapäevasteks töö- ja filosofeerimise vahenditeks. Ta on minetanud inimesele sügavalt omase võõristuse oma naha alla peitunud orgaanilise maailma vastu ja suhtleb sellega eelarvamustevaba esteedi pilgu läbi.

Maiu mängib lihaste ja luudega nagu kunstnik iga teise materjaliga teeb. Ka temale on olulised konstruktsioon ja vormirikkus, mille taga seisab looduse geniaalne leidlikkus.

Maiut pigem segavad kui inspireerivad need kõikvõimalikud sümboolikad, millega inimsugu ümbritseb oma keha siseorganeid. Kõik teavad, millest räägib kujutus südamest või ristatud sääreluud. Surm ja armastus elavad meie teadvuses sinna sitkelt kinnistunud kehamärkide keeles Maiu amet vabastab ta stampidest, kuid meie teadvuse arhetüüpide ees on temagi võimetu. Pole raske ennustada, et tema näitus kõneleb publikuga õuduspiltide keeles ja vaataja ning kunstniku lähtekohad kulgevad eri teid mööda. Meie, vaatajad, tõlgendame luust (kuigi tegemist on eranditult kipsmulaazidega) ja lihast (tekstiilist valmistatud imitatsioonid) objekte oma hirmude ja kujutluste seisukohtadelt.

Maiu Rõõmus seob oma ebaharilikud materjalid rõhutatult tavapärase maailmaga. Kunstnik on avali ühiskonna poolt naisele peale surutud rollidele, nagu kodukaunistus ja rõivad ning lähtub anatoomilistest objektidest kui ilusate asjade ellukutsumise võimalusest. Maiu Rõõmus teeb anatoomiliste lisandustega kleite, vaipu ja lilleseadeid.

Näitus jääb avatuks kuni 06.04.2002

Eha Komissarov


Alljärgnevas tutvustab kunstnik oma nägemusi anatoomia ja kunsti seostest:
Käesolev näitus on jätkuks 1995 aasta “Liha. Veri. Luud” projektile. Eelmise näituse kontseptsiooniks oli respekteerida ja demonstreerida inimese anatoomilist ehitust ja luua kudumid ning kleidid, mis seda rõhutavad.

Käesoleva näitusega olen võtnud endale vabaduse mitte järgida looduse poolt ettenähtut, vaid mängin nendega omi ilu taotlusi taga ajades. ILU loomine on kindlasti minu soov. Aastatepikkune töö on sundinud mind põhilise osa tööajast veetma ROBERTI, nii kutsume skeletist õppevahendit, seltsis. Nii pole ime, et just tema olen valinud oma fotomodelliks ja moeloomingu estajaks. Mantlid “selgroole” ja kleidid on siiski kohandatavad ka inimestele kandmiseks. Minu sõbrad töökaaslased MALL NUKKE ja MARKO MÄETAMM on lubanud endaga mängida ja kannavad “Lihasekleite”. Kui põhiliseks mänguvahendiks on lihas, mis on mind inspireerinud oma kõõluseliste otste ja verega varustatud veidi punnitava lihaskõhuga, siis konstruktsiooni osas on möödapääsmatu osa luudel. Samuti ei ole ma vaba moesuundade ja trendi mõjudest. See on minu arusaam kaunist ja ilusast.

Maiu Rõõmus