Galerii

ULLA VIRTA

Taaskohtumine Ulla Virtaga!

Galeriis Vaal avab teisipäeval, 12.02.2002 kell 17 oma graafikanäituse ULLA VIRTA, Soome tippgraafikute keskmise põlvkonna esindaja. Ulla Virta sai 1980ndatel Euroopas tuntuks originaalse puugravüüri käsitlejana, mistõttu võime rääkida temast kui legendaarsest kujust.

Virta kuulub ka nende väheste Soome kunstnike hulka, kes Eestis on suurepäraselt kohanenud ja tänu näitustele Eesti Kunstimuuseumis ja Vaal Galeriis ning Graafika triennaalile, kust on saanud auhindu, omab meil arvukatest austajatest sihtgruppi.

Huvi tema loomingu vastu on igati mõistetav, sest Virta käekirja iseloomustavad mitmed sellised tunnused, mida meelsasti seostatakse kunsti ülevuse teemadega. Virta kaasaegselt problemaatiline ainestikunägemine pole minetanud romantilist sära ja kunstnikul jätkub jõudu tehniliselt kõrge teostustaseme säilitamiseks.

Näitus Vaalas esitleb selle hoogsa ja otsiva kunstniku viimaste aastate loomingut. Virtale traditsiooniliselt omane värviline puugravüür on vahepeal leidnud uusi tõlgendusi. Kunstnik iseloomustab käsitlustesse ilmunud uusi jooni impressionistlikena, mis köitsid teda seetõttu, et on puugravüüris väga raskesti teostatavad.

Seega on Virta traditsiooniliselt ekspressionistliku kaardi välja vahetatud impressionistliku vastu. Ehk teisisõnu: tihke puupind, mida kujutuse loomiseks tuleb rasket tööd tehes puurida ja uuristada, peab tekitama kergeid, õhuliselt värelevaid ja värvipeeneid pindu. Seega suutma teha midagi võimatut.

Näeme Virtat näitusel ka uuest küljest, millel on graafikaga tegelikult vähe tegemist. Vaalas eksponeeritakse 5 kipsreljeefi, mis on kaetud maaliga ja peaks oma ainevalla poolest esindama väga omapärast glamuurikäsitlust. Virta esitab ammuste filmistaaride portreid et nende kui mütologeenide kaudu sisse tungida filmitööstuse müütilisse kuldajastusse. Kus iga näoilme, kehahoiak ja liigutus oli tähendusrikas, peen ja väljenduslik. Kunstnikul on oma nostalgiline käsitlus glamuurist ja see peaks olema paljutõotav.

Näitus jääb avatuks kuni 03.märtsini 2002.

Eha Komissarov