Galerii

ERAKOGU / PRIVATE COLLECTION

Igal aastal müüakse oksjonitel erakätesse unikaalseid kunstiteoseid. Tihti pakutakse müügiks ka sõna otseses mõttes rämpsu, mida serveeritakse täisväärtusliku kunstina. Enamik maailma eri kontinentidel asuvaid erakollektsioone on üldsusele suletud süsteemid. Kogujad eelistavad jääda anonüümseks, palgates tehingu sooritamiseks variisikuid kolmandatest riikidest. Paljud maailma kunstiklassika kullafondi kuuluvad meistriteosed kaovad avalikkuse eest igaveseks nimetute kollektsionääride salakogudesse. Me ei saa iial teada, milline saab olema ühe või teise joonistuse, maali või skulptuuri edasine saatus.

“ERAKOGU ” on kui ohumärk, mis manitseb kunstiavalikkust kaaluma tõsiselt šedöövrite müüki oksjoneil ja galeriides isikutele, kes ei soovi oma nime ja päritolumaad avalikustada.

22 .jaanuaril 2002 kell 17 avab ERVIN ÕUNAPUU Vaalas näituse "ERAKOGU / PRIVATE COLLECTION". Tegemist on kompleksse üritusega, millele paneb punkti Õunapuu uue romaani "MÕÕK" esitlus.

Näitus, mille kirjanikust kunstnik selleks otstarbeks kokku pani, haakub romaani kihistustega. Õunapuu paigutab oma uue, 160 lk. pikkuse romaani ulmežanrisse ja iseloomustab seda fictionina 1980-te ENSV-st.

1980-dad olid ka Õunapuu kunstnikukarjääri kesksed aastad, mil ta teenis paranoidsete fantaasialendude kujutajana konfliktse ja tegelikkust vassiva kunstniku maine. Vaalas eksponeerib Õunapuu 11 tööd, sh. eri aegadel loodud 5 õlimaali. Taaskord näeb päevavalgust ka Õunapuu lemmiktöö, 1991-dal valminud "AUTOPORTREE ÄRALÕIGATUD KÕRVAGA 2056. aastast".

Näituse keskseteks teosteks on Õunapuu loodud uued objektid : "PUUKIRIK 2002" esitleb lõhutud, näritud ja pakendatud kirikujahu, mille müügist saadud raha annetab Õunapuu Eesti Kunstimuuseumi ehitamise tarbeks. Kolmas objekt "SEE ON PIIP" viitab teadagi et Magritte´i kavalatele sõnamängudele, millele Õunapuu otsustavalt lõpu teeb, et õiglus jalule seada. "Mon Cher Magritte, c `est la pipe…" teatab tõe nimel võitlusesse astunud Õunapuu.

Tõde ja vale, nagu teame, on ammuilma eristamatuiks muutunud ja kõikvõimalikud hämajad lõikavad siit kasu. Ervin Õunapuu, tegevsürrealist 1977-dast aastast, kannab endal rasket kohtumõistja koormat.

Ent isegi juhul, kui sa tead kogu tõde tõe ja ebatõese segaminiaetud vahekorrast, pole kerge seda vahettegemist teistele õpetada. Valmisolekut õppimiseks napib samuti. Õunapuu on suure missiooniga kunstnik, kelle korrastavat kätt eksiarvamustes vaevlev maailm hädasti vajab.

Näitus ERAKOGU / PRIVATE COLLECTION jääb Vaalas avatuks 10. veebruarini 2002.

Eha Komissarov