ROHKEM KUI ON NÄHA
ROHKEM KUI ON NÄHA 7: LUBADA INIMEST! HARKU 75Kunstisündmus Harku 75 oli sisuliseks ja korralduslikuks järjeks Saku 73 näitusele ning toimus koostöös Teadlaste Maja noorte teadlaste sektsiooniga. Korraldusliku tuumiku moodustasid Tõnu Karu, Leonhard Lapin ja Raul Meel. Eesmärgiks leida puutepunkte teadusliku ja kunstilise mõtte vahel. Toimumispaigaks ENSV Teaduste Akadeemia Eksperimentaalinstituut Harku mõisas püüdega suuremale isemõtlemisele ja -tegemisele. Osalesid Silvi Allik-Virkepuu, Toomas Kall, Kaarel Kurismaa, Leonhard Lapin, Sirje Lapin-Runge, Raul Meel, Jüri Okas, Jaan Ollik – Villu Järmut Illimar Pauli osalusel ja Silver Vahtre. Sisuliselt oli astutud samm edasi uuema kunstikäsitluse suunas. Tsiteerigem Leonhard Lapini kõnet 13. detsembril 1975. a Harkus: “Käesolev näitus toimub OBJEKTIIVSE KUNSTI tähe all. Näitusele on koondatud autorid, kes oma loomingus ei väljenda niivõrd oma subjektiivset maailmapilti, meeleolutsemist tegelikkusest võetud vormidega, vaid kes on pöördunud endast kõrgemal seisvate üldisemate ideede, objektiivsete struktuuride või materjalide poole. Objektiivne kunstiteos ei ole tegelikkuse väljend, vaid tegelikkuse osa, tegelikkus ise. Objektiivne kunstnik ei väljenda vaid konstrueerib, tema loominguprotsess pole niivõrd emotsionaalne-spontaanne, kuivõrd intellektuaalne. Tänapäeva objektiivse kunsti äärmuslikum ja moodsam vorm on kontseptualism, mis tegeleb tegelikkuse enda faktide esitamisega. Kontseptualistid vastandavad tegelikkust jäljendavale kunstile, või tegelikkust interpreteerivale kunstile, VORMIST PUHASTATUD IDEEDE KUNSTI, puhast mõistete kunsti, mis ise on tegelikkuse faktiks. …”
Näitusega kaasnes ettekannete sümpoosion. Ettekandjaiks Tiit Kändler “Objektiivne füüsik objektide & kontseptsioonide maailmas”, Raul Meel “Mõnda kaasaegsest kunstist”, Leonhard Lapin “Objektiivne kunst” ja Mart Helme “Isiksus Kaug-Ida kunstis”, millistega on võimalik tutvuda näituse 1995. a retrospektiivi ulatuslikus ja ohtralt illustreeritud kataloogis “Harku 1975–1995”.
Tavakohaselt kutsus näitus esile ideoloogiabürokraatia raevuka reaktsiooni, millise alama astme protokollid on samuti lisatud kataloogi. Tegelikud käivitajad on aga kombekohaselt jäänud varju.
Jaan Klõšeiko, 25. mail 2010
|