ROHKEM KUI ON NÄHA
ROHKEM KUI ON NÄHA 9: RAUL MEEL — TULEETENDUS VARBOLA MAALINNASVarbola maalinn on suurimaid ja seni vallutamatuks jäänud maalinnu Eestis. Novgorodi vürstide Izjaslavi 1060. aastal ja Mstislav Uljase 1211. aastal toimunud piiramised lõppesid diplomaatilise lahendusega – Varbola rahvas maksis 400 kg ja 140 kg hõbedat lunaraha. Vastutasuks pääses kants esmakordselt kirjasõnasse – Novgorodi leetopissi. Ka hilisemad ründajad pole olnud edukamad. Ehitatud kogukonna poolt 11.–12. sajandil. Kividest hoolikalt laotud ja tänapäevalgi üle 10 m kõrguse ringvalli pikkuseks on 580 m. Sammudes kord piki müüri sai küsitud eeskõndiva nelja-aastase poisi käest, kas ta jõuaks tõsta maasolevat parajat kivilahmakat. Poiss tõstiski kivi. Pärides siis, kas ka tema oleks olnud valli ehitajate seas, sain vastuseks uhke “Jah!”. Poisist pole maha jäänud ühendus Varbola Vahvad Vennad, kes viimase kümnendi jooksul on hoolika uurimistöö tulemusena valmistanud keskaegseid kiviheitemasinaid, piiramistorni ja müüriuuristamiseks “kassi” või “oina” andes sellega oma väärika panuse Eesti NATO relvastusse.
13. sajandi alguses, kui Põhja-Eesti sattus taanlaste võimu alla, oli Varbola kihelkonna keskus. Lõunast tulevate saksa vägede ohu tõttu sõlmisid taanlased varbolastega koostöölepped ning aitasid neil kantsi sõjaliselt tugevdada. Professor Uluotsa väitel oli tegemist esimeste eestlaste sõlmitud rahvusvaheliste lepingutega. Läti Hendriku andmetel olid 1222. aastal käinud Varbolas kiviheitemasina ehitamist õppimas saarlased, “kuna taanlased ühe sarnase masina varbolastele kui oma alamatele kinkinud“. Hiljem ollagi saarlased ehitanud “seitseteistkümmend sellist masinat, mida edukalt kasutatud taanlaste poolt hõivatud linnuste vallutamisel”. Saarlased omakorda õpetanud masinate ehitamist ka teistele Eesti malevatele ning nende abil vabastati 1223. aastaks Eesti alad peaaegu täielikult võõrvõimu alt.
Augustikuu algupoolel on Varbolas kombeks korraldada rahvusvahelist puuskulptuuride päeva, mille pidulikuks lõpuürituseks on olnud Raul Meele hästisõnastatud sissejuhatusega tuleetendus. Raul on pea kümme aastat toimunud erinevad tuleetendused alati rajanud kindlale lavastusele, kus geomeetriliselt kujundatud-rühmitatud lõkked süttivad järk-järgult arvuka pealtvaatajaskonna vaikival ja keskendunud osavõtul – ajaloo ja tulemaagia!
Pildistatud 5. augustil 2006. aastal; foto nr 1, 2004
(Allikaid: Vikipeedia autorid ja viited; Tehnikamaailm 6/2005)
Jaan Klõšeiko, 31. juulil 2010
|