Avaleht

NOORTENÄITUS "N0 WAVE" 5.5.2009

Pressiteade

Ott Pilipenko installatsiooni paigaldamasNeljapäeval, 7. mail kell 18 avatakse Vaal galeriis Kiwa kuraatorprojekt “N0 WAVE”. Tegemist on galerii igakevadise noore kunsti näitusega, mis toimub tänavu neljandat korda. Näitusel osalevad uue põlvkonna kunstnikud Jevgeni Zolotko, Regina Kuningas, Ott Pilipenko, Lea Tui, Barthol Lo Mejor, Leene Nola ning rühmitused Suicide Blonde ja Various Artists. Avamisel esineb oma uue projektiga kultusansambli mainega post-rocki bänd Opium Flirt ja 8-biti muusika DJ DR Esc. Näituse kujundaja on Miss Katrin, graafiline disainer Risto Kalmre.
Näitus jääb avatuks 9. juunini.

N0 WAVE

"Kapten, silmapiiri ulatuses pole näha ühtegi lainet."
(E. Budvydyte "Reis ümberistumisega Laptevite merel")

Kui Lainet Eiole, siis see tähendab midagi. Tähendamine omakorda võib osutuda väga tähendusrikkaks.
Meteoroloogias tuulevaikne ilm, loogikas kahe laine vaheline tühik, kultuuris massiivide horisontaalne ümberpaiknemine.
Reeglina on kohanemisest tekkinud keha teadvuse muutumine püsiv. Sama näeme metsikutel küülikutel, kui neid kodustada.
No Wave oli ka lühiealine, kuid mõjurikas kunsti ja muusika stseen 70ndate lõpu New Yorgis, reaktsioon New Wave nime all müüdavale steriliseeritud punk rockile, katse lükata oma tegevust üle piiride. Tuntuima nende hulgast pärineva bändi särki kannab Marco Laimre.

Mitte-laines olla on mitte olla poliitiline ja selline eraldumine poliitilisest sfäärist on juba iseenesest poliitiline steitment. Olemuslikkus kui äratuntav kõneviis kaotab oma essentsi ja see asendub dünaamiliste protsessidega. Abstraktsed doktriinid asenduvad elavate kogemustega. Kollektiivsed identiteedid ühemehe-subkultuuridega ja kollektiivsed utoopiad "loobumusega" heiddegerilikus tähenduses - loobumisega eelkõige nimetamisest kui tööriistast.

Näituse eesmärk on hoiduda kunstnike valikul igasugusest:
a) seltskondlikkusest
b) koolkondlikkusest
c) kildkondlikkusest
d) sõpruskondlikkusest
e) ringkäendusest
f) muudest korruptsioonivormidest
etc

ning tõdemus, et
networking is overrated.

Nii dialoogis kui ümarlauas võidab see, kellel on rohkem kõneosavust. Demokraatia on suurem illusioon kui ükskõik missugune muu. On teada, et manipulatsioonides võidab see, kes taipab pühapildi silmadesse ühendada torud, nii et rahva kogunedes näib, nagu hakkaks pildil kujutatu silmist pisaraid voolama - manipulaatoritest preestrite võte, mis sisuliselt ei erine kuigi palju trendikast popmaalist, hüperkvaliteetsest fotost, kunstiprojektidest, mille olulisim osa on projekti finantseerimine.
etc
etc

häh

N0 WAVE eesmärk on tõsta esiplaanile egoistlikud ja individualistlikud isiksused, kelle näol on tegu jätkusuutmatu ja seega väljasureva liigiga, kelle kõne jõud on tingitud piirsituatsioonist, kultuurilisest üksindusest ja eraldatusest (kuigi siin tuleb mängu nüanss - see ei ole hermeetiline, kibestunud sulgumine, vaid oma kõnevormis ikkagi kommunikatsioonialdis olev). Puudub lihtsalt üleüldine laine, millel mugavalt surfata.

Eesti noore kunsti mitte-laines olijad on äärmuslikud, eriti üksteise suhtes. Mitte-laine koosneb kaasustest mitte enam autori, vaid konkreetsete teoste tasandil. Ja mitte-laine kunstnike põhjal võib väita et:

- Nii tüütuks kohustuseks muutunud reedeõhtune palavik kui kodu taimedega kaunistamine upgreidivad ennast ise, kui Duchamp'i vaim välja kutsuda (Regina Kuningas).
- Heliinstallatsioon on saanud tõsiseltvõetavaks väljendusvahendiks ja väljunud heli kui puhta substantsi nautlemise ning aprioorse tehnoloogilise mõjuvuse põlvpükstest (Leene Nola, Lea Tui).
- Kunstniku intelligentsuse nõudele lisandub ka tehnoloogilise geniaalsuse nõue (Ott Pilipenko).
- Aegunud kontseptsioon kunstist kui tunnete väljendamise kohast on avastatud salasuhtest kontseptualismiga ning patu viljaks on iguaanisabaga järglane - emokontseptualism (Barthol Lo Mejor).
- Nullindate lõpusirgel on selgunud, et puudub igasugune vajadus veel ühe nulli järele (Various Artists).
- Tunneli lõpust ei paista midagi peale valguse (Jevgeni Zolotko).

Näituse kontseptsioon koosneb tähtedest ja märkidest nagu 0, n, e ja w, märgatav on ka semikooloni esinemissagedus.


Lisainfo:
Kiwa
kiwa@nihe.ee

Vaal galerii
6 810 871, 5302 8766
galerii@vaal.ee 

Loe Raoul Kurvitza artiklit Eesti Ekspressist.
Loe Kati Ilvese artiklit Sirbist.
Kuula uudist Vikerraadiost.
Loe Janar Ala artiklit Postimehest.
Loe uudist ja vaata pilte Elu24st.
Vaata videot avamiselt siit ja siit.