Avaleht

LAURENTSIUS & CO “A PORTRAIT GALLERY” VAAL GALERIIS 28.9.2010

Pressiteade

Laurentsius & Co. Noore naise portree III (2010)Avamine neljapäeval, 30. septembril kell 17.
Näitus jääb avatuks 19. oktoobrini.

Laurentsius (s 1969) on Eesti kunstimaastikul edukalt figureerinud juba pea viisteist aastat, kerkides alates 1990ndate keskpaigast esile nii erinevate tandemitega kui iseseisvalt. Tema trashi, grafiti, popi, campi ja kitši sugemetega tööd segavad kultuuriruumist tuttavaid kujundeid, kõrvutades püha ja madala, kõrg- ja popkultuuri. Tema loomingut on pärjatud tiitlitega “kitši simulatsioonid” ning “maalikunsti ajaloo kaverid”. Ise sõnab Laurentsius muiates, et on “akademismi look-alike, wannabe, vuffel”, sest ta maalib nagu fotorealist, mitte akademist.

Olgu lahterdamisega, kuidas tahes, Laurentsiuse pseudonüümiga looritatud looming on iroonia maalikunsti aadressil selle enese võtteid meisterlikult ära kasutades. “Kõrgkultuuriline” Euroopa kunstiajalugu tsiteeriv akadeemiline maalilaad versus lõhutud raamid, bussipeatuste pastakakritseldused, hooletult lõuendile asetatud värvipurkidest jäänud jäljed jm kunstiteostele osaks saanud vääritu kohtlemine murravad kunstipublikusse aastasadade jooksul kodeeritud arusaama maalikunstist kui pühast ilmingust, millega tuleb vastavalt ümber käia.

Nimetanud seekordse näituse tähendusrikkalt portreegaleriiks, on Laurentsius täitnud Vaala rõdugalerii akadeemilises laadis, kuid püüdlikult ajatute portreedega. Kunstnik apelleerib vaataja ootusele, et pompoosse kuldraamiga vääristatud maal on püha muuseumieksponaat ning huvitub emotsioonist, mis kaasneb ehmatusega, et õilis maalikunst on langenud barbaarse vägivalla ohvriks.

Endale omaselt haagib Laurentsius iga uue näituse varasematega. Seekordsed puutepunktid on sinise värviga kustutatud portree 2008. a Vaala näituselt “Arm”, mis osaliselt väljakraabituna on nüüd uuele elule äratatud, ning valik realistlikke massikultuuri reklaamnägusid tsiteerivaid pilte. Viimastega teeb Laurentsius lõpu läbi aastate oma püsirepertuaari kuulunud suureformaadilisele nägude-seeriale.


Pressiteate koostas Barbara Einmann


Lisainfo:
Vaal galerii
6810 871
5302 8766
galerii@vaal.ee
www.vaal.eeVaata näitust tutvustavat lõiku OP-is siit (alates 19. minutist).
Loe Eero Kangori artiklit Sirbis siit.
Loe Ragne Nukki artiklit Äripäevas siit.