Avaleht

VAAL ESITLEB: MILJARD KILK COMES BACK! 31.01.2005

     Miljard Kilk "Dinee"

31. jaanuaril avati Vaal galeriis Miljard Kilgi näitus “Vees, maal, õhus”.
Kontseptsiooni aluseks on võetud küll kolm kõige elementaarsemat ja eksistentsiaalsemat sümbolit. Ometi pole väljapaneku sisus sugugi mitte tegemist ainult nende elementide lihtlabase kombinatsiooniga.   

Milliste märksõnadega iseloomustada Miljard Kilki?
Kindlasti Tartu uusrealism, Priit Pärn ja nukufilm ning skandaalne maal “Let´s go”.
Miljard Kilk astus kunstiareenile slaidimaali programmilise ja kõmulise teose, "Let's go" tuules 1970. aastate lõpus.
Pendeldades ja balansseerides pidevalt nii liikuva kui liikumatu pildi vahel, kasutab Kilk oma töödes alati isekat topeltemängu ja osavat simulatsiooni, seistes nn. “suurest”, kärarikkast kunstimaailmast sihilikult kaugel.
Uusrealismi kandis kõige ehedamal kujul 1970ndate teisel poolel kunsti tulnud rühmitus, mis oli koondunud Tartu Ülikooli kunstikabineti ümber ja mida juhatas Andrus Kasemaa, kaaslasteks Miljard Kilk, Ilmar Kruusamäe, Enn Tegova jt.
Täiesti iseseisva liini moodustasidki seal Kilk ja Kruusamäe, kes oma kümnendivahetuse töödes järgisid  kindlalt hüperrealistliku maali võtteid. 
Kilgi loomingut iseloomustab fotolavastuslik natuurilähedus ja kohaspetsiifiline miljöö- ning olustikukirjeldus.
Vaieldamatult on Kilgi loomingule mõju avaldanud ka hilisem koostöö režissöör Priit Pärnaga, kelle animafilmid “Eine murul” või “Porgandite öö” on oma panuse ja isegi inspiratsiooni andnud ka kunstniku töödesse.
Noorte tulek Tartu kunstimaailma oli seitsmekümnendate lõpus kauaoodatud sündmus. Ometi ei võetud sellist agressiivset uusrealismi puhangut sugugi mitte kohe omaks. Traditsioonilise maali austajad ei suutnud mõista maneeri, mis oli sihikindlalt eemaldunud pallaslikust maalispetsiifikast, riivates silma ka tol ajal äärmiselt banaalse temaatika tõttu.
Hüperrealismi kriitikud süüdistasid noori jälle vastupidiselt, väheses fotomaterjalis kinniolemises ja liigses lavastuslikkuses. Seetõttu sulanduski Tartu noorte kunstnike rühmitus paremini Tallinna kui Tartu kunsti.
Novaatorlikku rolli mängis siin ka Tartu Kunstimuuseum, mis avas tol ajal oma näitusesaalid ka neile noortele autoritele, kellel esialgu oma radikaalsete teostega pealinnas näitust teha oleks olnud isegi võimatu. Tolleaegsed iga-aastased vabariiklikud noortenäitused toimusid Tartus ja olid selgeks indikaatoriks Eesti kunstis toimuvatele novaatorlikele protsessidele.
Näitusega Vaal galeriis ongi ehk tulnud aeg konstrueerida ümber Tartu uusrealismi retseptsioon Eesti kunsti ajaloos.

Näitus on avatud  19. veebruarini.

Riin Kübarsepp

Miljard Kilk - CV

Loe Ants Juske artiklit "Miljard Kilk püüab vabaneda taagast" Postimehes.
Loe Johannes Saare artiklit "Tavaline hullus Vaalas - vees, maal ja õhus" Eesti Päevalehes.