Avaleht

POMO SAPIENS: SEE ON TÕESTI MIDAGI 30.04.2007

Pressiteade

2. mail kell 17 avatakse Vaal galeriis noore kunsti näitus „POMO SAPIENS: See on tõesti midagi“. Esinevad kaksteist autorit, kes tervikuna moodustavad midagi koogilõigu taolist Eesti noorkunsti siiruviirulisest sufleest.
POMO SAPIENS on postmodernne inimene. Aastaid tagasi tähendas soomlastelt laenatud slängisõna „pomo“ bossi, kedagi tähtsat, ülemust, esimest jne. Kunstivooluna ammendas postmodernism end üheksakümnendate algul, samas pole ka modernism veel kuhugi kadunud. Filosoofilise määratlusena aga on postmodernism endiselt elujõuline.

Näituse alapealkiri sai valitud tema sisse kodeerunud võimatuse tõttu. Pole selge, mis on „see“, kui palju on „tõesti“ ja mis võrdub „midagiga“. Amerikanism „this is really something“ väljendab midagi, mis „on tõesti midagi“ – see on saladus, see on määramatu suurus, ent läbini veenev. See on kaasaegne muinasjutt.
Teema erineb otsustavalt tüüpilistest näituse pealkirjadest a la „sisemonoloog ja tõkked“, „ruum ja aeg“ või „kronoloogilised isesused“. Taotlus on mängulisusel, et näituse teema  ei oleks mingil moel rusuv nagu mõni postmodernses kaoses virelev teemaskelett või, oh hoidku selle eest, ikka veel hingitseva abstraktse ekspressionismi afišš – „Untitled“. Me ju ei taha sellist kunsti enam, eks ole?
Püüan näha kunsti, mis ei ürita midagi olla, tahan näha kunsti, mis on enesestmõistetavalt ega mängi kunstiks olemist. „See on tõesti midagi“ on kerge ja õhuline, ent noore kunsti kui igikestva fenomeni raames vitaalne, asetub ta ju kõrvuti Kunstihoone „Uus laine. 21. sajandi kunst“, Kunstikonteineri kontranäituse „Uus laine. 21. sajandi kunst“ ja sügisel saabuva Noorte Kunstnike Biennaaliga (Tallinn 2007).
„POMO SAPIENS: See on tõesti midagi“ on Vaal galerii korraldatavast noore kunsti seeriast teine näitus. Esimene – „SEX“ – toimus Vaalas 2006.a maikuus.
Näitusel osalevad järgmised autorid:
Mihkel Kleis, Edith Karlson ja Kadri Metstak, Barthol Le Mejor, Triinu Lille, Kätlin Kaljuvee, Tiit Sokk, Timo Toots, STELLA, Meelis Kaldalu, Martin Pedanik, Marko Mäetamm ja Miramii-Maarja Vaher.
Avamisel esinevad Barthol Le Mejor ning DJ Fabrique.
Elagu vitaalsus!

Kuraator Andres Lõo

Näitus jääb avatuks 19. maini.

Lisainfo:
Ellu Maar
Vaal galerii
6810 871
ellu@vaal.ee


Loe Teet Veispaku artiklit Postimehest

Loe Andres Lõo kolumni