Avaleht

KÕIGE ILUSAM SÕDA 22.1.2008


Neljapäeval, 24. jaanuaril kell 17 avatakse Vaal galeriis Jaanus Samma (s. 1982) isiknäitus „Sõda“.

Kui Samma senise lühikese näitusetegevuse põhjal juba midagi järeldada, siis võiks öelda, et teda huvitavad visuaalsed sümbolid ja nende taga olev kultuurkiht, piltide võime luua tähendusi ja vaatajas aktiveeruv tõlgendamisahel. Samma on seni lähemalt tegelenud basseini ja purskkaevuga – laiemalt vee temaatikaga. Seekordne näitus võtab ette suurema ruumi ja ambitsioonikama teema.

Sõjast on võimalik rääkida tuhandel erineval moel. „Sõda“ on kindla ja selge tähendusega, karm ja halastamatu nähtus. Teisalt on see näiteks visuaalkultuuris väga üle-ekspluateeritud teema, nii et polegi vaja vaatajale kuvada BBC kaadreid või maailma parimaid pressifotosid, et kuumad, aga kulunud pildid silme ette kerkiks. Samma näitusel püssid ei paugu, kuid ta on erinevaid meediume kasutades loonud installatiivse, vaatajat kaasava keskkonna. Lisaks suuremõõtmelistele kangastrükkidele on näitusesaali toodud betoonist kahur, tegevuspaigaks on džungel ning valitsev vaikus on ilmselt petlik, lahingueelne.

Samma käsitlus näib hargnevat sõja heroilis-romantiliste narratiivide suunas, neid jäljendades ja kahtluse alla seades. Näituse ja sõja tähtsaim tegelane on kõigile nõudmistele vastav, imetlusväärne Kangelane, kes on suuremõõtmelistel siidile trükitud fotodel kujutatud klassikalise paraadportree võtmes. Kangelane on toodud tänapäeva, teda on kujutatud küll heroiseerivalt, ent ta pilgus on palju varjundeid ning ei saa päris selgeks, kui palju on temas jäägitult aadete nimel võitlevat sõjardit ja kui palju sõja ebainimlikkusega vastakuti seatud reameest. 

Kuid see ei ole veel kõik - mängu on kaasatud vabamüürlus, vandenõuteooriad ja värvilised delfiinid ning tundub, et paatos mängitakse lõpuks popkultuurile omasel kõike trivialiseerival moel pea peale. Kujundid sel näitusel toimivad sama võrgutavalt kui Samma varasemates projektides, olles korraga nii kõike- kui mitte midagi ütlevad ning sealjuures võimatult ilusad. Lõpuks jääb „sõda“ ikkagi hüperreaalseks, korraga nii BBC kordustes ja arvutimängudes kui ei-kusagil toimuvaks nähtuseks.

Jaanus Samma õpib Eesti Kunstiakadeemia magistrantuuris graafikat. Ta oli viimase graafikatriennaali noortenäituse „Marinistide klubi“ kaaskuraator, on esinenud näitustega mh Hobusepea galeriis, Pärnus Rael Arteli galeriis jm.

Näitus jääb avatuks 12. veebruarini.
 

Lisainfo:
Vaal galerii
6810 871
galerii@vaal.ee


Loe Sandra Jõgeva artiklit Eesti Päevalehest

Loe Tiina Põllu artiklit Artishokist

Loe Riin Kübarsepa artiklit Sirbist