Avaleht

1 REAALSUS 1 ERROR VAAL GALERIIS 29.4.2008

Pressiteade

Kolmapäeval, 30. aprillil kell 18 avatakse Vaal galeriis Kiwa kureeritav näitus “1 reaalsus 1 error”. Tegemist on galerii igakevadise noore kunsti näitusega, mis toimub tänavu kolmandat korda.

Kui eelmine noortenäitus tegeles postmodernismiga, siis käesolev näitus käsitleb kaasaega, otsides kultuuri õnnetuse põhjusi. Näitusele koondatud tööd uurivad reaalsuse ja irreaalsuse vahekordi kultuuris, sealhulgas ka meedia mõju ümbritsevale reaalsusele ning selle tagajärgi ühiskonnale. Kuraatorit huvitab “viga” selle kõige laiemas tähenduses, viga, mida ta käsitleb kui kultuuri või süsteemi lahutamatut osa.

Näitus “1 reaalsus 1 error” on omamoodi vigade muuseum, mis esitab näiteid reaalsuse allhoovustes tekkivatest veatüüpidest - tajuviga, käitlemisviga, ökoviga, mõtlemisviga, spekulatsioon jne.

Meedial, eriti televisioonil on oma sõnumi, erapooliku ja kallutatult selektiivse reaalsuse vahendamisega parem kontroll inimeste teadvustasandite üle kui ükskõik missugusel riigivõimul. Infovoo üledoosi võimaldab kogeda Timo Tootsi Meediamull. Tähistajate meelevaldsus - kamufleeritud hiigelmunad, mis ennustavad tulevikku (Loore Emilie Raav), päikesering, mis prognoosib ette ohtlikku muutust süsteemi poliitilises ideoloogias. Toomas Thetloffi suur raamat taandab rahvuse empiiriliseks nimetuste kobaraks ja seda käsitletakse infokogumina, mille puhul jäetakse kõrvale tõlgenduse kaudu tähenduse uurimine ja vaadeldakse infot empiiriliselt, tema kvantitatiivseid väärtusi, mille tulemusel saab nii ja nii suure raamatu, kus on nii ja nii mitu nime - äärmusliku fundamentalistliku representatiivsuse. Juristi ja kirjanikutaustaga ID-kunsti magistrant Chanel Dior tegeleb legaliseeritud vägivalla probleemidega. Kalev Vapper esitab dokumentaalse materjali väikesest bioloogilisest errorist ja selle sobitumisest geneetilisse ahelasse. Analüütilised filosoofid Katrin Parbus ja Kaur Garshnek tuginevad võimalike maailmade teooriale. Eksperimentaalsema suunitlusega installatsioonidega esinevad Jevgeni Zolotko, Alvar Reisner ja Marit Mihklepp.

Näituse eriüritus: reedel, 9. mail kell 19 esineb Euroopa eksperimentaalmuusika üks võtmekujusid Antoine Chessex.

Lisainfo:

Vaal galerii
681 0871
galerii@vaal.ee
www.vaal.ee

Kiwa: 53994864

Loe Anu Aaremäe artiklit Postimehest
Loe Liina Luhatsi artiklit Kalevmeediast
Loe Sandra Jõgeva artiklit Sirbist
Loe Ragne Nuki artiklit Äripäevast