Avaleht

MARTU AVALIK ELU VAAL GALERIIS 19.11.2007


Pressiteade

Teisipäeval, 20. novembril kell 17 avab MARTU (Eesti Meediakunstnike Ühing) Vaal galeriis näituse “Läbipaistev põlvkond”. MARTU moodustati 2006. aastal Eesti Kunstiakadeemia interaktiivse multimeedia MA-õppe vilistlaste poolt ning koondab enda alla eesti uue meedia kunstnikke.

Näitusel esitatud interaktiivsete video-, heli- ja fotoinstallatsioonide kaudu uurivad MARTU liikmed  ja sõbrad meediast läbi imbunud ühiskonda, kus (näiline) infotulv, isikuandmete avalikkus ja igasugune kättesaadavus on saanud osaks meie igapäevast. Põlvkond, kes eksponeerib oma fotosid, arvamusi ja privaatset infot erinevates portaalides ja blogides, kes on harjunud iga uut tuttavat “googledama”, kes on igapäevaselt telefonil kättesaadavad  (seega ka kontrollitavad), keda jälgivad pidevalt turvakaamerad, on nähtav, avalik ja läbipaistev. E-riikide hulgas sammuva Eesti kodaniku jaoks on muutunud erinevates portaalides ja blogides ülesastumine normiks, vastasel korral on isiku identiteet poolik. Mina peab olema avalik, et olemas olla.

Näitusel "Läbipaistev põlvkond" osalevad kunstnikud uurivad ja küsivad , mil määral infoühiskond meid mõjutab? Ja milliseid häirivaid tagajärgi see endaga kaasa toob, peale selle, et haiget simuleerides tuleb telefon tööandja eest varjumiseks välja lülitada? Mil määral me end avalikustades ja kättesaadavaks muutes oma privaatsuse kaotusest endale aru anname?  Kuivõrd on meie teadmised ümbritsevast tõesed ning mil määral on tegemist vaid üksikute katkete ja mikroosakestega tervikpildist, mille igaüks saab oma suva järgi kokku panna? Mida annab meile teadmine, et Britney Spears on rase?

Näitusel osalevad: Piibe Piirma, Reimo Võsa-Tangsoo, Sulo Kallas, Shawn Pinchbeck, Infotankistid, Liina Siib, Eve Arpo, Külli Mariste, Mare Tralla, Raul Keller, Riin Kranna-Rõõs, Andrew Mckenzie, Maiu Kurvits, Merle Kannus, Erkki Kannus, Erle Võsa-Tangsoo, Piret Räni.

Näitus jääb avatuks 8. detsembrini.

Lisainfo:
Mari Volens
Vaal galerii
www.vaal.ee
galerii@vaal.ee
681 0871


Loe Dagmar Lampi artiklit SL Õhtulehest

Loe Raivo Kelomehe artiklit Eesti Päevalehest