Avaleht

ILMAR KRUUSAMÄE HIIGELPORTREED VAAL GALERIIS 10.09.2008

Pressiteade

Hüperrealismi elav klassik Ilmar Kruusamäe (s. 1957) avab neljapäeval, 11.septembril kell 17 Vaal galeriis näituse “Inimene”. Käesolev valik suuremõõtmelisi portreesid on toodud Tallinna mõttelise järjena möödunud suvisele Tartu Kunstimuuseumi näitusele, millega kunstnik tähistas oma 50. sünnipäeva. Nüüd on kunstniku eestvõttel saanud valmis ka mahukas album. Seni voldikute ja vihkudega leppima pidanud Kruusamäe kunstnikuteel on see kahtlemata kõva(kaaneline) märk.

“Kruusamäe on häiritud realist, keda tema enese empaatia on ahistamas, kuid kes sellele vaatamata ei lase hetkel tuhmuda ja ajal kaotsi minna,” kirjutab kataloogi eessõnas kunstiteadlane Eha Komissarov. Ta tunnustab Kruusamäe oskust hüperboliseerida oma modelle, teravdades vaevumärgatavalt nende ilmet või varustades mõne reetliku poosiga, mis paljastab groteskset käitumist või kõneleb hingelisest segadusest.

Hiigelportreedelt vaatavad vastu Ants Juske, Sven Kivisildnik, Marko Mäetamm, Andrus Kasemaa, Tõnis Mägi, Eha Komissarov, Imat Suumann jt. "Ma ei ole kedagi ekstra valinud,” kirjeldab Kruusamäe. “Need on need inimesed, kes on olnud aastaid mu kõrval ja kelle elu ma olen aastaid kõrvalt näinud ja kelle kasvamist ja küpsemist sattunud tunnistama. Sellist portreed on lihtsam teha kui tellimusportreed mõnest võõrast – inimese isikupära säilib ja kristalliseerub, olen tema isikupära analüüsinud eri aastaaegadel ja aastatel. Samas on tulemuseks inimese hetkeportree ja üldistatud koondportree, väljendades seda, mis on temale ainuomane."

Näitus jääb avatuks 27. septembrini.

Lisainfo:
Mari Volens
Vaal galerii
6810871
mari@vaal.ee
www.vaal.ee

Loe Andri Ksenofontovi artiklit Sirbist

Loe Ants Juske artiklit Eesti Päevalehest