Avaleht

ÖINE IKAROS - VANO ALLSALU VAAL GALERIIS 13.08.2008


Pressiteade

Teisipäeval, 19. augustil kell 18 avab maalikunstnik Vano Allsalu (s. 1967) Vaal galeriis oma viimaste aastate loomingu näituse. Eestis 1980.-1990. vahetusel jõuliselt esile kerkinud uusekspressionistlike maalijate hulka kuuluva autori jaoks on käesolev väljapanek justkui kojutulek.

Kunstiteadlase Eha Komissarovi sõnul on näitus mitmeid aastaid Saksamaal Frankfurdis resideerunud kunstniku jaoks seotud teistsuguses kultuurikeskkonnas omandatud kogemuste ja eneses uute võimaluste avastamisega: "Allsalu ekspressionismikäsitlus on küpsenud oma kookonis, lendutõusu avalöögiks on avatav Öise Ikarose nimeline näitus." Frankfurt ei tähenda üksnes virgutavat suhtlust saksa vaimu ja kunstiga, samamoodi on kunstniku Saksamaa-kogemusse sisse kirjutatud spliinid ja kriitilised inventuurid isiklikes kultuuriladestuses.

End loomu poolest abstraktsionistiks nimetav kunstnik ütleb, et teda köidavad algsed tähendused. "Kunsti loomine on minu jaoks püüdlus puudutada reaalsuse olemust, olemise sügavamaid põhjusi. Hea kunst on midagi, mis ehk aitab inimesel mõista paremini tema olemasolu... eks ole see igasuguse kultuuri ja religiooni olemuslikuks eesmärgiks."

Allsalu teemad on ühteaegu universaalsed ja isiklikud, ta segab kokku ajatut ja arhetüüpset. Abstraktsionistina on ta tihedalt seotud kultuuri ja traditsioonidega ning esindab loojanatuuri, kelle jaoks "maal on puhas maalimise produkt". Seejuures ei puudu tema teemaderingist ka mütoloogia ning arhailised motiivid, mis on märgiliseks väljenduseks sihikindlale keskendumisele ning süüvimisele elu põhiteemadesse. Nagu oma lemmikute, varaste kreeka filosoofidegi jaoks, on ka kunstnikule olulised erinevad stiihiad ja primitiivsed ürgjõud – olgu siis päikesepaiste, vihm, meri, kasvamine, vikerkaar või kõrb. Tööde pealkirjad räägivad enda eest: Pimeduse süda, Fööniks, Õitsemise mõistatus, Öine Ikaros.

Eha Komissarov nendib, et Allsalule on omased pulbitsevalt jõulised kujundid dramaatiliste stooridega. Mehhanism, mis stoorid visuaalselt käima lükkab, on mõnigi kord seotud just tugevate looduselamuste vallandumisega.

"Ehkki ma üldiselt ei kujuta inimest, tema nägu või keha, on minu jaoks ometi ülima tähtsusega just inimliku olemise vaatlemine. Usun, et tasase maastiku, tormise mere või tavalise puu kujutamise kaudu suudan seda isegi paremini."

Eha Komissarov hindab Allsalu loomingusse tunginud uudset pulseerivat, õhule ja valgusele avatud maalikäsitlust. "Rohkem kui kunagi varem on põhjust rääkida Allsalust kui meie ainsast Kandinsky-tüüpi lüürilise ekspressionismi esindajast. Leida lüürikale talutavat kohta meie küünilisel ja primitiivsel ajal pole lihtne ettevõtmine. Ning kindlasti ei sünni see nii endastmõistetavalt, nagu pildid arvata lasevad."

Näitus jääb avatuks 6. septembrini.

Lisainfo:
Mari Volens
Vaal galerii
6810871
mari@vaal.ee
www.vaal.ee
 

Loe Eha Komissarovi artiklit Eesti Ekspressist

Loe Andri Ksenofontovi artiklit Sirbist

Loe Ants Juske artiklit Eesti Päevalehest