Avaleht

LAURENTSIUS KOSTITAB: VIINAKOKS COCA-COLAGA 14.03.2005

16. märtsil kell 17 avas Laurentsius Vaal galeriis näituse oma uute töödega aastast 2005.
Laurentsius on alati armastanud publikut kiusata. Näitusekülastaja võib sattuda tema töödega vastakuti seistes kimbatusse. Raamid tema teoste ümber on külluslikult kassikullatud, varjutades teose, tuumaseened ja roosinupud on maalitud harda täpsusega, lihavaks ja mahlakaks lihvitud õuntest küünitab välja pastakaga soditud uss – mis see kõik õieti on?

Lisaks selgub Laurentsiuse töid lähemalt silmitsedes, et värv lõuendil on pragunenud ja töid oleks justkui sihilikult rikutud. On see kitš ja allakäik? Kas meile pakutakse odavat naudingut?
Laurentsiuse kunsti on seostatud postmodernismi ja MTV-põlvkonnaga ning teda on nimetatud Piibli-motiivide parafraseerijaks. 2005. aasta näitus kannab nime „Viin ja koka“. Kas Laurentsius serveerib meile nüüd kunsti pähe odavat viinakokteili, mis teeb mõnusalt purju, aga paneb hommikuks pea valutama?
Laurentsiuse sihilik viga on, et ta ei taha teha marketingi. Sel ajal, kui ümberringi peidetakse toodete iluvigasid ja püütakse neile külge pookida võimalikult prestiižseid nimesid, tuleb tema äkki välja kitši rüütatud kunstiga. Sodib maha kirja Adidas ja kribab peale Adibas. Pakub meile hinnalise konjaki ja Eviani asemel viina kokaga.
Laurentsiuse tööd on kitši korraga üle võõbatud, omapärase tehnika – kraklee – abil sihilikult praguliseks muudetud pinnaga, pealtnäha odava raamiga ja pealesirgeldatud ussikestega, kuid kõnetavad vaatamata – või hoopis tänu – sellele olulisi teemasid ja kunsti põhitõdesid. Laurentsiuse kunst tugineb sügavatele vastandustele, mis järjest uusi küsimusi tekitavad, teineteist üle mängivad ja pinget üleval hoiavad. Tema maalidel võitlevad vastandid püsiv/kaduv, kunst/kitš, küllus/askees; religioon/antireligioon; näivus/tegelikkus; sisu/vorm. Loetelu võiks jätkata veel ja veel. Tees ja antitees Laurentsiuse töödes peavad lakkamatut võrdsete võitlust. Seetõttu ei ole tema teoste tõlgendus kunagi lõplik, neid saab küll seletada, aga mitte ära seletada.
Laurentsiuse uute tööde vastanditepaariks on haljas viin ja massikultuuri ikoon koka. Ärge muretsege, see kärakas on joomise hõlbustamiseks lahjendatud popkultuuriga. Põhjani!

Näitus on avatud 29. märtsini.

Ellu Maar

Loe Johannes Saare artiklit Eesti Päevalehes
Loe Riin Kübarsepa artiklit Postimehes