Avaleht

KAPIST VÄLJA! VAAL GALERIIS 29.07.2006


Pressiteade

1. augustil kell 17 avatakse Vaalas rändnäitus “Kapist välja! 60 kunstniku portreed”. Haapsalu Linnagaleriist alguse saanud Vaala suveprojekt toob vaataja ette autoportreed ja teist kunstnikku kujutavad portreed 1940-60ndatest aastatest, kokku ligi 60 tööd 30-lt autorilt.

Näitus on sündinud soovist esitleda ja jäädvustada kultuuriloolist materjali, mis on “kapi taga” peidus erinevates era- ja autorikogudes Eestis ja Rootsis. Paljusid neid töid ei ole esitletud näitustel ega kataloogides, kuigi väljapanekus leidub ka tuntud teoseid. Näitus jutustab meile erinevaid lugusid kunstnike elust, paljud tööd on isikliku alatooniga. Autoportreedes näeme kunstnikke endale silma vaatamas, väljendamas ja otsimas oma “mina” või läbi elamas loomevaevu. Teisi kunstnikke kujutavad tööd toovad vaataja ette sõlmpunkte kunstnikest sõpradest, keda seob dialoog nii isiklikus elus kui loomingus. Siin on Eesti kultuurilugu, mida tuleb jäädvustada.
Välis-Eesti autoritest esinevad näitusel Endel Kõks, Karin Luts, Mart Org ja Hilda Mikkelsaar. Endel Kõksilt on kaks portreed Eduard Wiiraltist, millest hilisem pärineb Wiiralti surma-aastast (1954). Joonistus sarnaneb justkui surimaskile, mis lubab oletada, et tegu on Kõksi järelhüüdega eesti kunsti suurkujule.
Kireva materjali annavad näitusele järelpallaslased. Tartus tegutsenud sõpruskonna eriline ühtne vaim ja valmidus väljendada seda ka loomingus on andnud eesti kunstile ohtralt portreesid ja miljööpilte, mis kujutavad ühiselt veedetud aega. Eriti omane on see žanr Kaja Kärnerile. Ülo Sooster, üks rühmituse juhtfiguure, portreteeris samuti väga valmilt sõpru ja need tööd on nauditavad psühholoogiliselt terava silma poolest.
Näeme, kuidas kunstnikud on portreteerinud armastatut. Liigutava kogu moodustavad Varmo Pirgi väikeseformaadilised maalid Valve Janovist, mis on valminud nii õpingute ajal kui Siberis olles. Ka abikaasade Silvia ja Viktor Jõgeveri lugu vormub siin pildilisse jutustusse.
Tallinna kunstnikest näeme Evald Okase portreed aastatest 1934 ja 2004, mis iseloomustavad kunstniku minapilti 70-aastase vahega. Okasest hargneb lugu Enn Põldroosi ja Olev Subbini.
Näitus jääb Vaalas avatuks 18. augustini. 23. augustil jõuab “Kapist välja!” Tartu Kunstimajja.

Lisainfo:
Ellu Maar
Vaal galerii
6810 871
galerii@vaal.ee

Näitus Haapsalu Linnagaleriis

Loe Ave Randviiru galeriiringi
Loe Tiina Kolgi artiklit
Loe Riin Kübarsepa kolumni
Loe Ellu Maari kolumni