Avaleht

KAIDO OLE: "HÜMN EI OLE LAUL" 25.09.2007


Reedel, 28. septembril kell 17 avab Kaido Ole Vaal galeriis isiknäituse „Hümn“.

Väljapanek koosneb videost ja installatsioonist ning Olet huvitavad sel näitusel meie-tunde tagamaad. Ta käsitleb seda fenomeni rahvuslike sümbolite ja rituaalide näitel: näeme suhteliselt juhuslikku gruppi inimesi rahvuslipu taustal ühe sõna kaupa laulmas Eesti hümni. Kunstnikku huvitab, kuidas üksikutest osadest kujuneb suurem üksus, kuidas indiviididest saab kollektiiv või ka vastupidi, kuidas loodetav kollektiiv laguneb üksikuteks üritajateks. Toimuvat saab näha erinevalt ja varjundeid on loodetavasti rohkem kui kirjeldatud kaks vastandit.

Ole: „Ma ei ole kunagi osanud ja ka tahtnud hümni kaasa laulda. Hümni sõnad on mulle suuresti vastuvõetamatud ja mul on neid raske laulda juba sisuliselt. Või ei ole sõnadel ja viisil siin üldse tähtsust, samuti tulemuse kvaliteedil ning loeb ainult lojaalsusakt sümboli ja läbi selle ka tähistatava suhtes? Sest kõiki rahuldavat tulemust ei saavutata kunagi ja ehk asja mõte ongi leppimises ja kuulekuses kõrgemate väärtuste ees (meie mitte mina)?”

Võib veel küsida, mis on riik, kui läheneda sellele rahvuslike sümbolite kaudu? Mis muutub siis, kui indiviidist saab kodanik? Inimesed on erinevad, sõnad ja viis samad. Kas ”ametlik” välistab inimlikkuse, ja kui, siis millise piirini? Kuidas on omavahel seotud üksik ja üldine ja kumb pool neist võidab, kumb kaotab? Kuivõrd hümni laulmine on sisuline patriootlikkuseavaldus ja kuivõrd on see formaalne ja tegelikult iganenud tseremoonia? Ole: „Riigist me ei saa üle ega ümber, ta on ka minuga kogu aeg kaasas käinud, kuid see suhe on seni olnud liiga ebamäärane ja juhuslik. Püüan seda viimasel ajal rohkem korrastada.”

Ole lähenemine on rohkem uurimuslik kui selge poliitilise programmiga. Teda ei ajenda mitte niivõrd hiljutine Pronksiöö, kuivõrd isiklikud kogemused ja aastatega tajutavamaks muutuvad kohustused ja ühiskonnapoolsed ootused, mis omakorda sunnivad mõtlema meie rollide ja neist tuleneva vastutuse üle.

Sama autori eelmine isiknäitus  Artdepoo galeriis selle aasta kevadel uuris individuaalse ja kollektiivse suhet  koosoleku näitel.

Äsja ilmus Kaido Olel ka kataloog, mis võtab kokku tema senise, valdavalt maalitehnikas loomingu alates 1990. algusest.

Näitus jääb avatuks 16. oktoobrini.

Lisainfo:

Kristiina Voit
Vaal galerii
6810 871
galerii@vaal.ee


Loe Ants Juske artiklit Eesti Päevalehest

Loe Andri Ksenofontovi artiklit Sirbist

Loe Riin Kübarsepa artiklit Eesti Ekspressist