Avaleht

RUTT TULVING VAALAS 19.05.2007

Pressiteade

22. maist on Vaalas avatud Rutt Tulvingu isiknäitus, mis esitleb läbilõiget  kunstniku 70-80ndate graafika paremikust ja viimase 15. aasta loomingust.

Kanadas tegutsev Rutt Tulving on tuntumaid eestlasest kunstnikke maailmas. Tulving elab alates 1951.a Torontos ning on kunstihariduse omandanud Põhja-Ameerikas, kus ta on kujunenud rahvusvaheliseks kunstnikuks, kelle CV-sse kuulub isiknäitusi lisaks Põhja-Ameerikale ka Euroopas ja Aasias. Samas on Tulving kasvanud Pallase traditsioonilt (tema ema on kunstnik Hilda Mikkelsaar). Tulvingu esimene näitus kodumaal oli 1987.a Eesti Kunstimuuseumis, 1991.a ja 1998.a esines ta Tallinnas Vaal galeriis.

Abstraktne graafika Tulvingu varasemast loomingust on kantud kunstniku tundlikust lähenemisest ja seotud popkunstiga. Seeria „What is Man“ vaatleb inimese keha naiselikust vaatepunktist ning uurib vormiliselt popkunsti võtmes naise ja mehe vahelisi suhteid. Seeria „Vanad seinad“ on rikkaliku faktuuriga maaliline graafika, kuhu on ohtralt kuhjatud popilikke elemente kirjade, plakatlike figuuride ja valmiskujunditega.

Näituse teine osa esitleb Tulvingu praegust loomeperioodi – viimased 15 aastat on ta maalinud liblika kujundit, milles tõlgendab kunstiliste vahenditega oma abikaasa, maailmakuulsa mälu-uurija Endel Tulvingu teaduslikke avastusi. Liblika kahe tiiva mustrites on väikesed erinevused, nagu ka kaks ajupoolkera on skemaatiliselt ja funktsionaalselt erinevad. Tulvingu maalilistesse liblikatesse on kaasa tulnud kunstniku tundlik ja ekspressiivne eneseväljendus ning abstraktse kunsti kogemus.

Näitus toimub Endel Tulvingu 80nda juubeli raames, 29. mail kell 18 toimub Vaalas kohtumine ja vestlusring Rutt ja Endel Tulvinguga.

Näitus jääb avatuks 9. juunini.

Lisainfo:
Ellu Maar
Vaal galerii
6810 871
ellu@vaal.ee

Loe Maarin Ektermanni artiklit Eesti Päevalehest

Loe Eha Komissarovi artiklit Eesti Ekspressist

Loe Reet Varblase artiklit Sirbist

Loe Riin Kübarsepa artiklit Postimehest

Loe Valve Raudnaski artiklit Maalehest