Avaleht

RAUNO THOMAS MOSS ALUSTAB VAALAS 2.1.2008

Pressiteade

Reedel, 4. jaanuaril kell 17 avab Vaala näituste uue hooaja  Tartu noor kunstnik Rauno Thomas Moss näitusega “Silent Tartu aka Clinical”.  Moss on lõpetanud Tartu Ülikooli maaliosakonna, kus õpetab praegu ka ise. 2003. aastast õpib ta ühtlasi TÜ semiootika ja kulturoloogia magistriõppes.
Käesoleva näituse moodustavad sisuliselt kaks paralleelselt arenenud komplekti. Silent Tartu ehk Surnud Tartu ja Clinical ehk Kliinilised vaated.

Ühtaegu sisuliselt ja vormiliselt erinevad, kuid siiski teineteist täiendavad, komplementaarsed paarid.  Moss kirjeldab näituse meeleolu: “See on painajalik maailm. Hallikas, must-valge. Lapsepõlves läbipõetud palavikud, täiskasvanu hirmuunenäod. Kliiniline tähistab siin pigem distantseerumist ja külma vaatlust. Vaimsete seisundite ja meeleolude dokumenteerimist. Eksistentsialistliku maailmavaate pildilist esitust.”

Silent Tartu on lõuenditel segatehnikaga teostatud linnavaated. Kujutatud on Tartu  tuntumaid ehitisi ja kohti. Siiski on midagi valesti. Majade aknad on kinni müüritud, uksed on kohati valedes kohtades, tänavaid tõkestavad aiad, traadid, seinad. Osa maju on kadunud.
Tegemist on pilguheitega paralleelilma, suletud linna, mis pole ei minevik ega tulevik, vaid seesamane hetk. Võime olla õnnelikud, et reaalselt eksisteerib siiski teistsugune Tartu: elav, avatud ja inimestest tulvil kasvav linn. Või siiski. Kas eksisteerib?
Kunstnik märgib lisatähendusena, et Surnud Tartu inglisekeelne pealkiri tuletub filmist ja arvutimängust Silent Hill.

Clinical ehk kliinilised vaated on esmakordselt peaaegu terviklikult kokku kogutud ja üheskoos näitusekomplektina esitatud. Tegemist on 2005-2007  valminud must-valgete figuraalkompositsioonidega, mis kirjeldavad inimeksistentsi metafoorses vormis.

Näitus jääb avatuks 22. jaanuarini.

Lisainfo:
Mari Volens
Vaal galerii
681 0871
galerii@vaal.ee

Loe Mari Volensi intervjuud Rauno Thomas Mossiga
Loe Teet Veispaki artiklit Postimehest
Loe Harry Liivranna kaanelugu Areenist
Loe Eha Komissarovi artiklit Areenis