Avaleht

VAAL GALERII KEVADOKSJON 2021


Eerik Haamer (1908–1994) "Ruhnu tants" (1943–1944) pliiatsijoonistus; 27 x 38 cm; alghind 3600€


Vaal galerii kevadoksjon toimub juba nädala pärast: 13. mail kell 19.
Eelpakkumine virtuaalsaalis oksjon.vaal.ee algab reedel, 7. mail kell 10. Virtuaalsaalis saavad teoseid vaadata ja pakkumisi teha vaid käesolevale kevadoksjonile registreerunud kasutajad. Registreeruda saab siin.

Oksjonivalikuga saab tutvuda siin (detailsemad pildid siin).

Oksjonil on esindatud kunstnikud nagu Paul Burman, Konrad Mägi, Jaan Grünberg, Salome Trei, Alfred Kongo, Peeter Mudist, Andrus Johani, Lepo Mikko (teos nr 32 ja 33), Karin Luts, Andres Tolts, Nikolai Kormašov (teos nr 16 ja 17) ja Malle Leis. Põnevaid leide on elavatelt klassikutelt nagu Lembit Sarapuu (teosed nr 51 ja 52), Mari Roosvalt, Rein Tammik, Jüri Arrak, Miljard Kilk, Kaarel Kurismaa (teosed nr 19 ja 20), Vello Vinn ning kaasaegsetelt kunstnikelt Mall Nukkelt, Laurentsiuselt ning Peeter Lauritsalt ja Toomas Kalvelt.

Tutvustame põnevaid joonistusi meie oksjonivalikust. Eerik Haamri Ruhnu-teemalised teosed kuuluvad kõhklematult Eesti kunstiloo raudvarasse ning on kunstiturul kõrgelt hinnatud. Enampakkumisele tuleb erakordse saatusega "Ruhnu tants": lähtejoonistus hiljem valminud Ruhnu sarja teostele. Kunstnik viis selle töö päästepaadis põgenedes Rootsi kaasa. On arvatud, et Haamrit huvitas vaid melanhoolia ning elu valupunktid, oli tema fookuses siiski elu terviklikkus. Haamer on oma teoses erakordselt detailitihe – tantsijate erinevad tüpaažid, nende kehakeel ja emotsionaalsus –, mis eeldas oivalist vaatlemisoskust, kuid ka võimet nähtut mälusse talletada. Just vaatlemispraktika aitas Haamril kujuneda meisterlike figuraalkompositsioonide loojaks, kellele mõnede kunstiteadlaste hinnangul polegi vastast.

Salome Trei joonistus on haruldane leid kunstniku pagulusaastatest. Trei oli üks tundlikumaid “Pallase” koolist tulnud graafikuid, kelle loomingut iseloomustab habras maalilisus. Trei viidi sõja ajal haigena, vastu oma tahtmist Saksamaale. Tema sõja-järgset loomingut on säilinud väga vähe ja kaua aega oli levinud koguni teadmine, et ta ei loonud paguluses kõige vähematki – nii on iga Trei Teise maailmasõja järgne teos haruldus. Ta on jäädvustanud põgenikelaagri motiive Saksamaalt, ka südamlik “Tüdruk kaartidega” kuulub sellesse perioodi.

Räpina vallas sündinud Esko Lepp oli graafik, kes on tuntud oma maastikuvaadete poolest. Loometee alguses oli talle omane kuivavõitu ja range stiil, mis muutus 1950. aastatel poeetilisemaks. Enampakkumisele tulev tušijoonistus "Akt" on hea näide tema vahetust hoogsast pintslitehnikast, samas graafikuna jääb ta figuuri edasiandmisel truuks terava joone ülimuslikkusele.

Johannes Võerahansu keskendus 1960. ja 1970 aastatel rohkem joonistustele ning ta hindas oma hiliseid söejoonistusi maalidest isegi kõrgemalt. Ta kujutas palju Lõuna-Eesti maastikke, aga ka Saaremaa ja Hiiumaa rannavaateid. Võerahansu loodusmotiivides leidub ürgeestilikku lihtsust ja looduspoeesiat. Hilisemal loomeperioodil valminud “Maastik” kujutab kadakast rannamaastikku vabas visandlikus laadis, jättes vaatesse palju õhku ja valgust.

Teosed tulevad enampakkumisele seekord alfabeetilises järjekorras. Teoseid saab eelneval kokkuleppel tulla vaatama ka galeriisse aadressil Tartu mnt 82. Galerii on avatud T–R 12–18, L 12–16, eelneval kokkuleppel võimalikud ka muud ajad. Palun ärge tulge galeriisse haigena, andke oma tulekust teada (5302 8766) ning kandke maski.

Oksjon oma tuntud headuses toimub meie hübriidplatvormil: enampakkumisel tulevad ühiselt arvesse nii saalis, veebis, telefonitsi kui kirjalikult tehtud pakkumised. Teose ostuhind on haamrihind, millele lisatasusid ei kohaldu.

Oksjonil osalejaks registreerumise tasu on 50€. Saalioksjonile saab registreeruda galeriis kohapeal, telefonil 5302 8766 ning e-kirja teel galerii@vaal.ee.

Lisainfo:
Vaal galerii
Tartu mnt 82, Tallinn
5302 8766
galerii@vaal.ee