Avaleht

VAAL GALERII SÜGISOKSJON 2021


Malle Leis "Üle metsa ja maa IV" 32/55 (1990) serigraafia; plm 53 x 52 cm; alghind 1800€

Lugupeetud kunstisõbrad!

Vaal galerii sügisoksjon toimub 18. novembril kell 18. Teoste valikuga saab tutvuda näitusel, mis avaneb 3. novembril Vaal galeriis, Tartu mnt 82 (sissepääs Fahle maja tagaküljel). Näitus on avatud T–R 12–18, L 12–16; muudel aegadel kokkuleppel.

Oksjon oma tuntud headuses toimub meie hübriidplatvormil. Enampakkumisel tulevad ühiselt arvesse nii saalis, veebis, telefonitsi kui kirjalikult tehtud pakkumised.

Alustame esimeste teoste tutvustamisega seekordsest graafika ja joonistuste valikust. Esimesi teoseid maalide valikust tutvustame juba uuel nädalal.

Kui soovite liituda oksjoni uudiskirjaga, kirjutage galerii@vaal.ee.


Avo Keerend "Relatsioonid IV" III E.A (1996) värviline kõrgtrükk; 67,5 x 97 cm; alghind 1500€Herald Eelma "Tagasivaade" 1/50 (1981) litograafia; plm 47,5 x 41 cm; alghind 1200€Leonhard Lapin "Ring IV" (1975) tušš, guašš; diameeter 21,5 cm; alghind 2900€Ülo Sooster "Paat" (1962) monotüüpia; 35,5 x 52,5 cm; alghind 4000€

Soovime kõigile põnevat oksjonihooaega!

» Loe edasi...

"TIERRAS MALAS" 1.10.–30.10.2021Avatud 1.–30.10.2021
T–R 12–18, L 12–16
Tartu mnt 82


Kunstnikud: Bleda y Rosa (ES), Aap Tepper (EST), Dovilė Dagienė (LT), Paco Ulman (EST)
Kuraator: Annika Toots
Graafiline disain: Kert Viiart

(Scroll down for English)

Näitus Tierras malas keskendub maastikule kui vaatamisviisile ning arusaamale, et sama palju nagu maastik näitab, ta ka varjab. Näitusel eksponeeritud kunstnike töid ühendab huvi selle vastu, mida räägivad vaikivad maastikud ja nende representatsioonid mineviku, ajaloo ning inimeste käitumismustrite kohta. Seeläbi arutleb näitus looduse ja kultuuri vaheliste suhete üle ka laiemalt. Nimetus tierras malas (ingl. k. badlands) viitab antropotsentristlikust vaatepunktist kasutule maastikutüübile, võimaldades näitusel käsitleda seda, kuidas me kategoriseerime ümbritsevat keskkonda vastavalt esteetilistele ja funktsionaalsetele väärtustele, ning kuidas me rakendame selleks erinevaid vahendeid ja meetodeid, nagu näiteks fotograafiat. Tierras malas juhib tähelepanu sellele, kuidas esteetilisse maastikuvaatesse on peidetud kultuurimälu sageli nähtamatud ja raamist välja jäävad, unustatud, kummituslikud ja sünged jäljed.

Bleda y Rosa on hispaania kunstnikeduo, kelle loomingu keskmes on maastik kui monument, Aap Tepper uurib fotograafia rakendamist ideoloogilise vahendina, Dovilė Dagienė käsitleb taimede kaudu Leedu ununema kippuvat ajalugu ning Paco Ulman jäädvustab looduse ja inimtegevuse vahelisi suhteid linna äärealadel.

Näitus Tierras malas on osa Tallinna Fotokuu kaasaegse kunsti biennaali satelliitprogrammist. Lisainfo: https://www.fotokuu.ee


Tänud: Eesti Kultuurkapital, Tallinna Fotokuu, Vaal galerii, 1 Mira Madrid galerii, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing, Artproof, Taavi Hallimäe, Elenor Toots, Kadri Laas-Lepasepp, Jüri Karm, Sven Lepa, Rahvusarhiiv

(Click below for English)

» Loe edasi...

SASKIA JÄRVE "KÜLM FRONT" | "COLD FRONT" 12.08.–18.09.2021


Saskia Järve "Januse puu ehk kosmoses tunnen ennast vabalt" (2020) õli, lõuend

Reedel, 17. 09 kell 18 toimub näitusel kunstnikutuur: Saskia Järve tutvustab näituse ideed ja avab teoste tagamaid. Tuur on eesti keeles. Osalemine COVID-19 vaktsineerimispassi, kuni 72h vana negatiivse testitulemuse või läbipõdemise tõendi alusel.
Näitus on avatud 18. septembrini aadressil Tartu mnt 82 T–R 12–18, L 12–16.


(Scroll down for English)

"Külm front" on Saskia Järve näituseprojekt koostöös Saksa kirjaniku Kai Grehniga. Näitus koosneb maaliseeriast, mida saadab näitusekataloog. Maalide ja tekstide koosmõjul loodud poeetilise tervikuga kutsutakse vaataja tajuma meid ümbritsevat maailma avardununa. Fookuses on inimeste erakordne võime kujutleda ja näha elu potentsiaali.

Kujutlemine on mentaalne protsess, mille käigus moodustame psühholoogilisi assotsiatsioone ja maailmamudeleid. Arvatakse, et me elame mõtete maailmas. Meie mõtted loovad kogemused ja seega kogeme seda, mida mõtleme. “Külm front” on ajendatud veendumusest, et kunst, kultuur ja kõik, mis on seotud kujutlemise, loovuse, fantaasia, avastamise ja üleüldiselt tundlikkusega ümbritseva suhtes, avab uksi uutesse reaalsustesse. Ühtlasi räägib projekt meie võimest muutuda ning seeläbi maailma muuta, sest palju sõltub sellest, kuidas me oma mõtteid ümber kujundame.

Saskia Järve maalid on pealkirjastanud Kai Grehn. Autorid jutustavad omavahelises dialoogis abstraktse loo. See on kompaktne lugu, mis viib vaatajad teekonnale Saksamaa Läänemere rannikule, kus omakorda avanevad allhoovused ja tähendusväljad.


Saskia Järve on sündinud 1979 Pärnus, elab ja töötab Tallinnas. 2009. aastal omandas ta Eesti Kunstiakadeemias maalikunsti magistrikraadi.
Enamasti figuratiivse maalijana käsitleb ta igapäevaelu sündmusi, keskendudes seejuures inimloomuse keerukusele ja psühholoogiale. Tema loomingus segunevad isikliku elu kaadrid popkultuuri kujundite ja rahvasuus levivate lugudega, mõjudes ühtaegu tuttavlike ja võõrastavatena.
Oma töid on ta eksponeerinud alates 2005. aastast Eestis, Inglismaal, Itaalias, Saksamaal, Soomes, Kanadas, Venemaal, Leedus ja Lätis.
Hiljutisi näitusi: “Mäleta mind”, ühisnäitus Maria Sidljarevitšiga, Hop galerii, Tallinn (2019); “Nähtamatud”, Draakoni galerii, Tallinn (2018); “Mälu kaob II”, Tallinna Linnagalerii, Tallinn (2017).


Kai Grehn on sündinud 1969 Grevesmüchlenis, kasvas üles Ida-Berliinis. Ta õppis teatrijuhtimist Ernst Buschi Draamakunsti Akadeemias Berliinis. Töötab kirjanikuna ja lavastajana raadios ning teatris.
Lisaks kahele köitele proosale (“SCHWARZ. Reiseskizzen” ja “FUNKEN oder: So glücklich wie wir ist kein Mensch unter der Sonne”) kuuluvad tema avaldatud tööde hulka näidendid ja selliste autorite tõlked nagu William Blake, William S. Burroughs, Nick Cave, Walt Whitman, Orson Welles, Emily Dickinson ja Antoine de Saint-Exupéry, ning üle 60 kuuldemängu.
Oma töö eest on ta saanud mitmeid auhindu, sealhulgas Deutscher Hörbuchpreis, Prix Marulić Special Prize ja Gold Radio Award of the New York Festival. 2016. aastal pälvis ta esimesena kirjandusauhinna Mecklenburg-Vorpommern Literature Prize.

Tänu: Eesti Kultuurkapital, Vaal galerii, Akzo Nobel, Sadolin, Kai Grehn, Anu Vahtra.


www.saskiajarve.com
www.kaigrehn.de(Click below for English)

» Loe edasi...

VAAL GALERII KUNSTIMESSIL FOTO TALLINN


Peeter Laurits "Polüamoorne relee" (2021) Diasec/pigmenttinditrükk alumiiniumkomposiidil; 380€/1200€

Tänavusel kunstimessil Foto Tallinn saab näha Vaal galerii väljapanekut Peeter Lauritsa teostest. Seeria „Vihmauudised“ (2016–2021) loob ettekujutuse jätkusuutlikust tasakaalust looduslike iseregulatsioonimehhanismide ja inimloodud tehnoloogiate vahel. Tasakaalu võib mõista mitmel erineval viisil. Inimese mõtteviis kirjeldab seda kui fikseeritud ja mõõdetud omaduste tasakaalu. Looduses näeb see välja pigem pidevalt muutuvate protsesside dünaamilise vastutegevusena. Seetõttu kasutab Laurits „Vihmauudistes“ multifokaalseid kujutisi – autori tehnika erinevate fookuspunktide samaaegseks esitamiseks – et luua ettekujutus jätkusuutlikest dünaamikatest.

Foto Tallinn on avatud N–L 11–20, P 12–18 Kai kunstikeskuses.

Saskia Järve näitus "Külm front" Vaal galeriis (Tartu mnt 82) on kuupäevadel 31.08–4.09 avatud T–R 12–17, L 12–16.

» Loe edasi...

Andres Tali näitus " [ S ⅄ M B O L ] " 20.05.—02.07.2021Andres Tali näitus " [ S ⅄ M B O L ] "
20.05.–02.07.2021
T–R 12–18

LOE LISAKS:
"Selgelt selgusetusest" | Jan Kaus, Sirp
"Andres Tali: minu tööd vajavad ümberringi minu teiste tööde tuge" | Reet Weidebaum, kultuur.err
"Tähendus varjab end latekskostüümis" | Hanno Soans, Postimees

Näitus kõneleb isiksuse ja sümboli tähendustest tänapäeva maailmas. Andres Tali kirjutab:

“Selle näituse põhjal oleks raske korraldada üheselt mõistetavat ja poliitiliselt korrektset ning sotsiaalsetele uuringutele toetuvat seminari. Oleks raske ka defineerida jõuliselt sotsiaalset ja eetiliselt innustavat paradigmat. Rühmajuhil pole võimalik klassiekskursiooni ees selgelt sõnastada, mida on kogu selle asjaga tahetud öelda. Iga sõnaline konstruktsioon vajub kokku juba enne selle moodustumist ja ainus võimalus tähendustesse siseneda on end vabaks lasta ja kaasa minna millegagi, mida sa ei saa defineerida ega kontrollida. Tuleb vaid eemaldada endalt maailma vastu kasvatatud kaitsekiht ja lasta endasse reaalsusest suurem tähendus. Tuleb allutada end sümboli tähendusele. Tähendusele, mida pole. Tähendusele, mis on arusaamatu, kuid mida sa oled juba ammu tajunud oma tõrjutud unenägudes. Tähendusele, mis jõuab sinuni läbi selle tähendusetu sümboli, mida sa jumaldad ja pelgad võrdselt lapsepõlve täitumata unistustega teha midagi keelatut. Tähendusele, milleni jõudmiseks tuleb alateadvuse kaitsekihi alt võtta puhast peidetud saladust. Midagi, mis on nii tuttav ja ometi tundmatu; midagi, mis tuleb läbi masinaõli lõhna, läbi metalse läike, läbi värvi ja vormi. Läbi kujundi. Midagi, mis on ületatav ainult läbi aktsepteerimise. Ja mis saadab sind kuni lõpuni.

Võimalik, et sa selleni ei jõua. Või ei taha jõuda. Siis ei saa ma aidata.”Näitus eksponeerib mastaapseid teoseid, mis kõnelevad kujundi, värvi ja vormi kõrval ka jõuliste materjalikoosluste kaudu. Näitus on avatud Vaal galerii uutes ruumides aadressil Tartu mnt 82.

Andres Tali lõpetas ERKI graafika eriala 1980. aastal. Näitustegevuses osaleb ta alates 1978. aastast ning on aastaid tegev nii vabakutselise kunstniku kui ka graafilise disainerina. Tali on olnud Eesti Kunstiakadeemia professor, õppeprorektor ja nii meedia kui vabade kunstide teaduskonna dekaan. Andres Tali on aastate jooksul pälvinud mitmeid preemiaid, mh Tallinna Graafikatriennaalilt, Eesti Kultuurkapitalilt ja aastal 2006 auhinnati teda Balti Assamblee kunstipreemiaga. 2009 omistati talle Valgetähe IV klassi teenetemärk. Tali on Eesti Vabagraafikute Ühenduse, Eesti Kujundusgraafikute Liidu ja Eesti Kunstnike Liidu liige.

Täname: Eesti Kultuurkapital

» Loe edasi...

VAAL GALERII KEVADOKSJON 2021 ON LÕPPENUD


Lepo Mikko (1911–1978) "Müüt Kuust" (1973) õli, lõuend; 63 x 81,5 cm; signatuur all vasakul; haamrihind 32000€


Vaal galerii kevadoksjon 2021 on selleks korraks lõppenud. Oksjonitulemustega saab tutvuda siin.

Täname kõiki osalejaid ja kaasaelajaid saalis ja virtuaalplatvormil!

» Loe edasi...

VAAL GALERII KEVADOKSJON 2021


Kaarel Kurismaa (s 1939) "Valgussümfoniett" (1985) valgusobjekt; 145 x 76 x 40 cm; alghind 13500€

Kevadoksjon toimub juba sel neljapäeval, 13. mail kell 19. Nii saalioksjonil kui virtuaalsaalis osalemiseks on vajalik registreerumine, ka neil, kes on varasematel oksjonitel juba osalenud.
Eelpakkumine virtuaalsaalis oksjon.vaal.ee on alanud. Virtuaalsaalis saavad teoseid vaadata ja pakkumisi teha vaid käesolevale kevadoksjonile registreerunud kasutajad. Registreeruda saab siin. Saalioksjonile saab registreeruda galeriis kohapeal, telefonil 5302 8766 ning e-kirja teel galerii@vaal.ee. Oksjonil osalejaks registreerumise tasu on 50€.

Oksjonivalikuga saab tutvuda siin (detailsemad pildid siin).

Meil on hea meel kevadoksjonile tuua Eesti kineetilise kunsti alusepanija Kaarel Kurismaa valgusobjekt "Valgussümfoniett". Tegemist on teosega, mis oli pikalt kadunud – 2018. aastal Kumus toimunud Kaarel Kurismaa isikunäituse raames koostatud kataloogis on sellest teosest ära toodud joonised. Seda enam on sündmus, et 1985. aastal ETKVL koondise Auto tellimusel valminud teos on nüüd jõudnud enampakkumisele.

Läänes kineetilise kunsti nime all levinud uus kunstisuund jõudis üksikute entusiastide toel 1970. aastatel ka Eestisse, tehes tuntuks Kaarel Kurismaa nime. Valgusefekte ja liikumisseadmeid kasutav kunst sobis hästi just ruumikujunduses, mis kasutas moodsamat keelt. Tõenäoliselt oli Eesti tuntuim kineetilise kunsti teos Kaarel Kurismaa „ohkajana“ tuntud installatsioon, mis avati 1980. aastal olümpiamängudeks valminud Tallinna Peapostkontoris. Objekt oli varustatud lampide ja heliga ning asus postkontori eskalaatori kõrval, tuues kuuldavale tasaseid ohkeid. Kurismaa teoseid kasutati palju ka teatrites ning restorani- ja baarikujundustes. Hea kineetilise kunsti tellija oli ETKVL, soetades oma hoonetesse uue põlvkonna kunstiteoseid. Ka oksjonitöö on valminud ETKVL koondise Auto tellimusel ning asus nende kohvikbaaris. Teine kineetilisete objektide koguja oli Eesti Kunstimuuseum, päästes 1990. aastatel üleminekuajal hulga suurepäraseid töid hävingust.

Kurismaa käekirja iseloomustas huumor ja lõbusalt vaimukate lahenduskäikude leidmine. Kunstniku nimi on tuttav ka Venemaal, kus teda loetakse nõukogude kineetilise kunsti üheks alusepanijaks.

Kaarel Kurismaalt tuleb oksjonil enampakkumisele ka 1979. aasta teos "Etendus". Kurismaa maalilooming on kulgenud abstraktse maalilisuse radadel, sellele on omased intensiivsed toonid ning sensuaalselt sulavad vormid. “Etendus” ilmestab Kurismaa 1970. aastate maalidele omast laadi, mille peamine väljendusvahend on isikupärasest pintslikasutusest vaba värvilaikude kompositsioon.

» Loe edasi...

VAAL GALERII KEVADOKSJON 2021


Eerik Haamer (1908–1994) "Ruhnu tants" (1943–1944) pliiatsijoonistus; 27 x 38 cm; alghind 3600€


Vaal galerii kevadoksjon toimub juba nädala pärast: 13. mail kell 19.
Eelpakkumine virtuaalsaalis oksjon.vaal.ee algab reedel, 7. mail kell 10. Virtuaalsaalis saavad teoseid vaadata ja pakkumisi teha vaid käesolevale kevadoksjonile registreerunud kasutajad. Registreeruda saab siin.

Oksjonivalikuga saab tutvuda siin (detailsemad pildid siin).

Oksjonil on esindatud kunstnikud nagu Paul Burman, Konrad Mägi, Jaan Grünberg, Salome Trei, Alfred Kongo, Peeter Mudist, Andrus Johani, Lepo Mikko (teos nr 32 ja 33), Karin Luts, Andres Tolts, Nikolai Kormašov (teos nr 16 ja 17) ja Malle Leis. Põnevaid leide on elavatelt klassikutelt nagu Lembit Sarapuu (teosed nr 51 ja 52), Mari Roosvalt, Rein Tammik, Jüri Arrak, Miljard Kilk, Kaarel Kurismaa (teosed nr 19 ja 20), Vello Vinn ning kaasaegsetelt kunstnikelt Mall Nukkelt, Laurentsiuselt ning Peeter Lauritsalt ja Toomas Kalvelt.

Tutvustame põnevaid joonistusi meie oksjonivalikust. Eerik Haamri Ruhnu-teemalised teosed kuuluvad kõhklematult Eesti kunstiloo raudvarasse ning on kunstiturul kõrgelt hinnatud. Enampakkumisele tuleb erakordse saatusega "Ruhnu tants": lähtejoonistus hiljem valminud Ruhnu sarja teostele. Kunstnik viis selle töö päästepaadis põgenedes Rootsi kaasa. On arvatud, et Haamrit huvitas vaid melanhoolia ning elu valupunktid, oli tema fookuses siiski elu terviklikkus. Haamer on oma teoses erakordselt detailitihe – tantsijate erinevad tüpaažid, nende kehakeel ja emotsionaalsus –, mis eeldas oivalist vaatlemisoskust, kuid ka võimet nähtut mälusse talletada. Just vaatlemispraktika aitas Haamril kujuneda meisterlike figuraalkompositsioonide loojaks, kellele mõnede kunstiteadlaste hinnangul polegi vastast.

» Loe edasi...

DESTUDIO KALENDER 2021


Veel saab tellida DeStudio retrospektiivnäituse eelsoojendusena valminud 2021. aasta kalendrit! Kalendri UUS HIND ON 9.50€!
Kalender on formaadis A3 ning ülaservast spiraalkinnituse ja riputuskonksuga. Kalendri saad kätte Vaal galeriist või Fotografiskast, või endale sobivast pakiautomaadist (lisandub saatmiskulu).
Tellimiseks kirjuta galerii@vaal.ee.

» Loe edasi...

[ « ] [1..10] [11..14] [ » ]